61. Berlin Film Festivali Başlıyor

true grit movie posterSinemanın yüreğine giden kılcal damarlardır, film festivalleri. İzleyicilerden tutun da eleştirmenlere kadar bir çok unsuru yörüngesine alır. Festival filmleri kavramı bile tek başına bir mevsim gibidir.  birbirinden okyanuslar kadar uzak mekanlarda hep aynı iklimi olan bir mevsimdir bu.  Evet  61. si başlıyor 10 Şubatta. Anılarımızın baş köşesineki yeriyle bir  Berlin Film festivali  daha… 20 Şubat’a kadar . 

Bu yıl  ‘Altın Ayı’ ödülü için 19 filmin yarışacak. Türkiye’den Seyfi Teoman’ın yönettiği ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ yer alıyor.  Altın Ayı’nın peşinde 10 gün sürecek maratonun ilk ayağında, uluslararası jüri kendini gösterecek. Isabella Rossellini başkanlığındaki jüri saat 10.00’da Berlinale Palas’ta basının karşısına çıkacak. Gelemeyeceği herkesçe malum olan İranlı yönetmen Cafer Panahi’nin de bulunduğu ‘uluslararası’ jüride ‘Jane Campion’un yapımcısı’ diyebileceğimiz Jan Chapman, Alman sinema ve televizyon yıldızı Nina Hoss, Bollywood aktörlerinden Aamir Khan, başka bir yapımcı Guy Maddin ve İngiltere’den kostüm tasarımcısı Sandy Powel yer alıyor. Jürinin arz-ı endam etmesinin ardından sahneyi Coen Kardeşler alacak. Joel ve Ethan Coen’in 10 dalda Oscar’a aday olan filmi ‘İz Peşinde’ (True Grit), iki seansta gösterilerek festivalin açılışını yapacak. Usta işi bir westerne imza atan ‘biraderler’, Jeff Bridges, Matt Damon ve Josh Brolin’in yanı sıra şaşırtıcı performansıyla Hailee Steinfeld’dan oluşan ekibini de yanına alarak, ‘poz verip’ soruları cevaplandıracak. Forum ve Panorama bölümündeki gösterimlerin sabahın erken saatlerinde başlayacağı festivalin açılış töreni ise akşam 19.30’da Berlinale Palas’ta yapılacak.

Seyfi Teoman’ın ikinci filmi ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ ana yarışmada… Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlanan filmin,  yanında iddialı bir çok film var. Macar sinemasınından Béla Tarr bunlardan biri. Tarr, Nietzsche’nin Torino ziyareti sırasında gördüğü, sahipleri tarafından dövülen ‘meşhur’ atın hikâyesini anlattığı filmi ‘Torino Atı’ (The Turin Horse) ile merak uyandırıyor. Ancak Berlin’in ‘gençlere’, daha doğrusu sinema adına farklı ve yeni yüzlere yöneldiğini biliyoruz.  Yine İngiliz oyuncu Ralph Fiennes’ın ilk filmi ‘Coriolanus’ da festivalde yarışacak önemli filmlerden.

Katalan yönetmen Jaume Collet-Serra ‘Bilinmeyen’ (Unknown) adlı gerilim filmiyle yarışmaya katılacak.  Jüride olmasına rağmen ülkesinde yasaklı olduğu için yeri boş kalacak Cafer Panahi’nin boşluğunu vatandaşı Aşgar Ferhadi dolduracak. İki yıl önce ‘Elly Hakkında’ (About Elly) filmiyle Berlin’den Gümüş Ayı’yla dönen Ferhadi, bu kez ‘Nadir ve Sîmin’in Ayrılığı’ diye çevirebileceğimiz ‘Cudâyi Nadir ez Simin’ ile Altın Ayı için yarışacak. Berlinale’nin animasyon kontenjanında ise Fransız yönetmen Michael Ocelot’un, ‘Les contes de la nuit’ filmi yer alıyor. Ulrich Kohler ise, ‘Schlafkrankheit’ festivalin ‘ev sahibi’ sıfatıyla dolaşacak Berlinale Palast’ta.

Amerikalı aktris Victoria Mahoney de tıpkı Ralph Fiennes gibi kamera arkasına geçtiği ilk filmiyle Berlin’e katılan oyunculardan. Mahoney, 17 yaşındaki bir genç kızın kendisi, ailesi ve komşularıyla yaşadığı çatışmaları anlattığı ‘Yelling to The Sky’ filmiyle ilgi uyandırmıyor değil. Seyfi Teoman’ın Bulut Film’in yapımcılığında çektiği ikinci filmi Bizim Büyük Çaresizliğimiz ise jürinin karşısına 16 Şubat’ta çıkacak.

61. Berlin Film Festivali yarışma filmleri

El Premio (Paula Markovitch), The Turin Horse (Bela Tarr), Unknown (Jaume Collet-Serra), The Forgiveness of Blood (Joshua Marston), Jodaeiye Nader az Simin (Asghar Farhadi), Les contes de la nuit (Michael Ocelot), Saranghanda, Saranghaji Anneunda (Lee Yoon-ki), Schlafkrankheit (Ulrich Kohler), Un Mundo Misterioso’su, Alexander Mindadze (Rodrigo Moreno), V Subbotu (Alexander Mindadz), Margin Call (JC Chandor), Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman), Coriolanus (Ralph Fiennes), Odem (Jonathan Sagall), The Future (Miranda July), Wer wenn nicht wir (Andres Veiel)Yelling To The Sky (Victoria Mahoney).

Sombahar

Next Post

GOOGLE'DEN LOGO SÜRPRİZLERİNE DEVAM

Per Şub 10 , 2011
GOOGLE  DUYGU KATIYOR Son dönemlerde sıkça rastladığımız logo sürprizlerine devam ediyor Google. Hemen her önemli günde, tarihe damgasını vurmuş bilim insanı, sanatçı ve aydını unutmuyor Google. O nedenle geceyarısı 24’ü geçtikten sonra mutlaka Google logosunu kontrol etmek gerekli.  Google son olarak, 11 Şubat 2011 Cuma günü Thomas Edison doğum günü […]