9. Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başladı

Kadın yönetmenlerin filmleri12 Mart 2011 Cumartesi başlayan festival 20 Mart’a kadar sürecek. 9. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Cezayir salonlarında sürecek olan festivalde 25 ülkeden 88 kadın yönetmenin 60’ı aşkın filmi gösterilecek.
Kadınların Sineması, Farida Benlyazid Toplu Gösterimi, Kadınlardan Ortadoğu, Kendine Ait Bir Cüzdan, Annelik Meselesi, Cins-iyet-ler bölümlerindeki film gösterimlerinin yanı sıra festival atölye, panel, söyleşi ve etkinliklerle festival bu yıl “Eşitiz!” diyecek.

Kadın yönetmenler yelpazesi bu yıl da Uganda’dan Afganistan’a, Çin’den Slovenya’ya kadar dünyanın dört bir yanına yayılıyor. Festival ekibi, “Evin işi, çarşının telaşı, hayat gailesinden ötesini hak ettiğimiz için, çoğu festivale-sinemaya gelmeyen kadınların sinemasından filmler görmek ya da başka türlü bir festival keyfi yaşamak için… Haydi festivale” diyerek sadece kadınları değil, erkekleri de çağırıyor. Festivalin İstanbul’dan sonraki durakları arasında 26-27 Mart’ta Van, 2-3 Nisan’da Antalya, 9-10 Nisan’da Trabzon var.

Ayrıntılı bilgi için:
www.filmmor.org

Sombahar