Adnan Azar’ı Kaybettik

adnan azarSombahar.com’da üzücü haberleri eklemek zor geliyor. Düşün ve yazın insanlarını kaybettiğimizde klavyemizin tuşları birbirine karışıyor. Ne yazık ki öyle bir durumu daha yaşıyoruz. Ahmet Günbaş’ın ifadesiyle ‘Kuşağının efendisi’ Adnan Azar aramızdan ayrıldı.

Adnan Azar’la geçen yıl tanıştık ve iki üç defa konuştuk. Geç bir tanışma olmuştu, sosyal medyadaki özgün paylaşımları için kendisine de teşekkürlerimi sunma fırsatım olmuştu. Kütüpahensindeki eski kitapları, dostlarının ölümsüz anlarının fotograflarını paylaşıyordu…

Üzgünüz evet, 2014 yılı da sanat ve edebiyat dünyası için iyi başlamadı. Şairlerin, arkadaşlarının ve ailesinin başı sağolsun.

Adnan Azar, 1956 yılında doğdu. Türk Eğitim Derneği Kayseri Koleji’ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bir süre Sosyal Bilimler okudu. İstanbul 24 Saat (1991), Batık Aşklar Müzesi (Altın Koza En İyi Kurgu Ödülü, 1995) adlı sinema filmleriyle, kimi TV dizilerinin yönetmenliğini üstlendi. Şiirleri, 1976 yılından başlayarak çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde yayınlandı.

PARÇALANMIŞ ZAMANLAR

1

unuturum akıp gittiğin
yüzünü unuturum

geceye yaslanırım
yaslanırım ince uzak bir sese
senin sesin o
alır beni bilirim

her şiirle birlikte
senin adın
alır beni bilirim
senin kumral susuşun
senin kırık susuşun

kime varsam geceler
kimi sevsem yine seni
yine seni severim

unuturum akıp gittiğin
artık yeni bir pusuda beklenirim

Adnan AZAR

Sombahar