ALTIN AYI ÖDÜLÜ İRAN’A

Bu yıl 61. si düzenlenen Uluslararası Berlinale Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ ödülü sahibini buldu. En iyi filme verilen Altın Ayı’nın bu yılki sahibi İranlı yönetmen Aşgar Ferhadi’nin “Bir Ayrılık, Nadir ve Simin” adlı filmi oldu. Böylece Berlin Film Festivali tarihinde İran, ilk kez bu ödülü kazanmış oldu. ‘Gümüş Ayı’ ödülüne ise eleştirmenler ödülünü de alan  Macar yönetmen Béla Tarr’ın ‘Torino Atı’ adlı filmi layık görüldü.

İranlı yönetmen Cafer Penahi’nin ülkesinden yarışmaya katılan Asghar Ferhadi, ‘Bir Ayrılık, Nadir ve Simin’ (Jodaeiye Nader az Simin) adlı filmiyle ‘En İyi Film’ ödülünü alarak ‘Altın Ayı’nın sahibi olurken, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dallarında ise ‘Gümüş Ayı’ ödülünü aldı. Ferhadi, ‘Altın Ayı’yı ödülünü Jüri Başkanı Rossellini ve Berlinale’nin Başkanı Kosslik’in elinden aldı. ‘Bir Ayrılık, Nadir ve Simin’ ödülü hak edecek güzellikte olsa da, ‘Altın Ayı’ ilk kez İran’a götürmesi Berlin’e gelememesine rağmen jüri heyetinde olan İranlı yönetmen Cafer Penahi’ye destek olarak da yorumlanabilir. Ama bu durum, Ferhadi’nin ‘iyi işler’ yapmadığı, ödülün sadece Penahi’ye destek amacıyla verildiği anlamına gelmiyor. Çünkü Ferhadi, 2009 yılında ‘Elly Hakkında Her Şey’ adlı filmiyle yönetmenlik dalında da ‘Gümüş Ayı’ ödülünü kazanmıştı.

Altın Ayı’nın güçlü adaylarından Alman yönetmen Andres Veiels’in ‘Biz Değilse, Kim?’ adlı filmi ise ‘Alfred Bauer’ ödülüne layık görüldü. Veiels, ödülü Aamir Khan’ın elinden aldı. Bu yılın ‘En İyi Yönetmen’ dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülünü ise Alman yönetmen Ulrich Köhler ‘Uyku Hastalığı’ filmiyle kazandı. ‘En İyi Senaryo’ ödülü, ABD’li yönetmen Hoshua Marston ve Arnavut Andamion Murataj’ın ‘The Forgiveness of Blood’ adlı filmine gitti. Sanatsal Başarı dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülü ise Ödül filmindeki başarıları nedeniyle Wojciech Staron ve Barbara Enriquez’e verildi.

Geçen yıl Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bal’ adlı filmi ile kazandığı ‘Altın Ayı’ ödülü için bu yıl, Seyfi Teoman’ın yönetmenliğini yaptığı “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” adlı Türk filmi de yarıştı. 61. Berlinale’de ‘Altın Ayı’ ödülü için adaylar arasında, kazanan İranlı yönetmen Asghar Ferhadi’nin ‘Bir Ayrılık, Nadir ve Simin’ adlı filminin yanı sıra Gümüş Ayı’yı alan Béla Tarr’ın ‘Torino Atı’ ile Alman yönetmen Andres Veiels’in ‘Biz Değilse, Kim?’ adlı filmleri de aday gösteriliyordu.

Berlinale Palast’ta gerçekleşen kapanış programı sunuculuğunu Anke Engelke, kapanış konuşmasını da Berlinale’nin Müdürü Dieter Kosslik yaptı. Kosslik, bu yılki festivalin çok verimli geçtiğini belirtti. Programa, Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Klaus Wowereit ve Berlin Eyalet Meclis Başkanı Walter Momper de katıldı. Isabella Rossellini’nin başkanlığındaki jüri heyetinde Berlin’e gelememesine rağmen İranlı yönetmen Cafer Penahi, Jan Chapman, Alman sinema ve televizyon yıldızı Nina Hoss, Bollywood aktörlerinden Aamir Khan, yapımcı Guy Maddin ve İngiltere’den kostüm tasarımcısı Sandy Powel yer aldı.

Altın Ayı: Bir Ayrılık, Nadir ve Simin (Asghar Ferhadi)
Gümüş Ayı-Jüri Özel Ödülü: Torino Atı (Béla Tarr)
Gümüş Ayı-En iyi Yönetmen: Ulrich Köhler (Uyku Hastalığı)
Gümüş Ayı-En iyi Kadın Oyuncu: Ferhadi Sarina, Bayat Sareh, Hatami Leila (Bir Ayrılık, Nadir ve Simin)

Gümüş Ayı-En iyi Erkek Oyuncu : Asghar Ferhadi (Bir Ayrılık, Nadir ve Simin)
Gümüş Ayı-Sanatsal Başarı: Barbara Enriquez- Wojciech Staron (Ödül)
Gümüş Ayı-En iyi Senaryo: Joshua Marston, Andamion Murataj (The Forgiveness of Blood)
Alfred Bauer Özel Ödülü: Biz Degilse, Kim? (Andres Veiels)

Sombahar