Arjantin’de 2014, Julio Cortázar yılı ilan edildi

Julio CortázarCortázar Öykücülüğü de denilen kısa ve şiirsel öyküleriyle tanınan, Arjantin’in dünyaca ünlü yazarı Julio Cortázar, doğumunun 100. yıldönümünde önemli etkinliklerle anılacak. Bu kapsamda 2014 yılı Arjantin’de Julio Cortázar yılı olarak ilan edildi. Arjantin hemen tüm büyük kentlerinde Cortázar ile ilgili film, fotoğraf sergileri, paneller düzenlenecek ve kitaplarının yeni baskıları yapılacak. Etkinliklerin sponsorluğunu; Ulusal Kültür Sekreterliği (Secretaria de Cultura da Nação), Halk Televizyonu (Televisão Pública) Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi (Museu Nacional de Belas Artes), Ulusal Kütüphane (Biblioteca Nacional), Dil ve Kitap Müzesi (Museu do Livro e da Língua) ve Chivilcou ilçesi üstlenecek.

Julio Cortázar, Arjantin’in en büyük yazarlarından birisidir. 1914’te Brüksel’de doğan ünlü yazar, Arjantin’de eğitim gördü. 1938’de Presencia adlı şiir kitabı yayınlandı. Üniversitede öğretim görevlisiyken Peron yönetimine karşı girişilen eyleme katılınca hapse girdi, daha sonra üniversiteden ayrıldı. İlk kısa öykü kitabı Bestiario 1951’de yayımlandı. UNESCO’da çevirmen olarak çalışmak üzere Paris’e yerleşti, en ünlü kitaplarını da bu kentte yazdı. Öykülerinde fantastik öğelere yer veren, gerçek dünyayla olağandışı yaşantıları iç içe geçiren Cortázar’ın edebiyat dışında ilgilendiği şeyler arasında mitoloji, antropoloji, psikoloji, boks, sinema ve fotoğrafçılık da vardır.
Arjantin Edebiyatının dünyaya kazandırdığı en ünlü yazarlarından olan Julio Cortázar; yetişkinlerde büyüme hormonu fazlalığına bağlı olarak gelişen bir hastalık olarak tanımlanan acromegalia hastalığına yakalandı. Yazar, 1984 yılında Paris’te öldüğünde henüz 70 yaşındaydı ve hastalığı nedeniyle boyu tam 2,14 metreye ulaşmıştı.

Sombahar

Next Post

Benim Dünyam 25 Ekim'de Vizyona Girecek

Çar Eyl 4 , 2013
Yapımcılığını Erol Avcı’nın (TMC Yapım) üstlendiği, Benim Dünyam adlı filminin çekimleri tamamlandı ve 25 ekimdeki vizyon gösterimini beklemeye başladı. Benim Dünyam’da başrolleri, usta oyuncu Uğur Yücel ve Beren Saat üstlenmiş.  Filmin yönetmeni de yine Uğur Yücel. Çekimleri İstanbul’da yapılan Benim Dünyam filminin, Büyükada’da tamamlandığı belirtildi. TMC yapım tarafından yapılan duyuruya […]