BAĞBOZUMU İÇİN GAZEL / ATTİLA AŞUT

göğüsledim dünyanın bin bir fırtınasını
yedeğimde taşırım sabrın filikasını

ne kışlar biriktirdim / ne baharlar harcadım
dörtnala koşuyorum ömrümün ardasını

ayrılık ikliminde şarkılar yarım kalır
yaz geçer, kuşlar ölür, gün döner arkasını

uzanıp öpüyorum gece vardiyasında
kanayan bir çocuğun üzgün mızıkasını

acı verir insana mum kokulu kadınlar
gül rengi ağulardan damıtır ağdasını

dindirmek için gizli yürek sızılarımı
kendi kuytuma çektim kendimin duldasını

atlarım rüzgâr biçti, kervanlarım kırıldı
tek başıma yürüdüm hüznün patikasını

hüzzam çalıyor yine, şimdi göç zamanıdır
son kuşlar da terk etti şiir kasabasını

iksir taşıdım sana sarı ırmak boyundan
geçtim ipek yolu’ndan aşkın maverasını

ey aşut, ne işin var yakıcı kum çölünde
bırakıp gidiyorsun yaşam macerasını

ATTİLA AŞUT


Attila Aşut, Yazıevi'nde (Fotoğraf: Osman İkiz)
Attila Aşut, Yazıevi’nde  (Fotoğraf: Osman İkiz)

5 Ekim 1939’da Trabzon’da doğdu. İlk ve ortaokulu doğduğu kentte okudu, liseyi Ankara’da tamamladı. İlk yazı ve şiir denemeleri, Ceylan, Küçük Afacan gibi çocuk dergileriyle Tan gazetesinin Çocuk Sayfası’nda yayımlandı.

1957’de Ömer Turan Eyüboğlu’nun Hâkimiyet gazetesinde çalışmaya başladı. 1957-1969 yılları arasında, Trabzon’da yayımlanan birçok gazetede muhabir, yazar, teknik sekreter ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. Ömer Turan Eyüboğlu’nun 1960 yılında ölümünden sonra Hâkimiyet gazetesinin yayın sorumluluğunu ve haftalık Sanat Sayfası’nın yönetmenliğini üstlendi. Kıyı dergisinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Daha sonra Hizmet, Sonhaber, Ses gibi yerel gazetelerde yazılar yazdı; Dünya, Akşam, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin Trabzon muhabirliğini yaptı. 1965-1968 yılları arasında, Sömürücülüğe Karşı Savaş adlı haftalık toplumcu gazeteyi çıkardı. Trabzon’da Gazeteciler Sendikası’nın, Devrim Ocağı’nın ve Türkiye İşçi Partisi‘nin kurucuları arasında yer aldı.

Sonraki yıllarda Politika, Yeni Ulus ve Çağdaş gazetelerinde çalıştı. Görüş dergisinde sendikal ağırlıklı yazılar yazdı.

12 Mart’tan sonra yurtdışına çıktı, 12 Eylül döneminde Mamak Askeri Cezaevi’nde 37 ay tutuklu kaldı.

1988 yılında Adımlar dergisinin Ankara Haber Müdürlüğü’nü yaptı.
1990-1991 yılları arasında, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Derneği’nin (NÜSHED) Genel Yönetmenliği’ni üstlendi, bu kuruluşun Son Reçete adlı dergisini çıkardı. 1993’te, Aziz Nesin’in başyazarlığını yaptığı Aydınlık gazetesinde “Üçüncü Göz” yazılarını yazmaya başladı.

Daha sonra Siyah Beyaz gazetesine Kültür-Sanat Editörü olarak girdi. Edebiyatçılar Derneği’nce 1994’te yayımlanan SIVAS KİTABI / Bir Topluöldürümün Öyküsü adlı belgesel yapıtın editörlüğünü yaptı.

Birçok kitaba yazar ve editör olarak katkıda bulundu. Şiirleri ve sanat yazıları, belli başlı yazın dergilerinde ve seçkilerde yer aldı. Şiirlerinden bir seçmeyi 2001 yılında Serander Yayınları’ndan çıkan Acının Külrengi adlı kitabında topladı. Daha sonra Günlerin Kıyısından / Trabzon Yazıları adlı deneme kitabı 2011 yılında Kıyı Yayınları’ndan çıktı. Köşeyazılarından oluşan Siyah Beyaz Yazılar adlı dosyası ise 2014’te yayımlandı.

Dil ve yazın alanında çeşitli ödülleri var. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dil Derneği, PEN Yazarlar Derneği, BESAM, TÜSTAV üyesi ve Sürekli Basın Kartı sahibidir.

1 Comment

  1. Severek okudum. Bana Ahmet Necdet’i hatırlattı,onun gazellerini… Güzel bir şiir gerçekten. Atilla abiye selam ve saygılar…

Comments are closed.