BEDERETTİN CÖMERT’İN SANAT – EDEBİYAT YAZILARI

Bedrettin Cömert genç yaşta aramızdan ayrılan nesnel eleştirimizin önemli adlarından biri. Sağlığında yayınlanmış kitaplarının dışında dergilerde, özel dosyalarında çok önemli yazılar bıraktı, kültür dünyamıza.Ama nedense bunları kitaplaştırmak için birkaç özverili insanın dışında kimse çabalamadı.

B. Cömert’in “Eleştiriye Beş Kala”sı Ayko Yayınları arasında bu kurumun katkılarıyla daha önce yayımlandı. “Sanat Edebiyat Üzerine” adlı yapıt çeşitli zamanlarda dergilerde yayımlanmış yazılarından oluşmakta. Yayımlandıklarında yazın dünyamızda kimi tartışmalarıı da başlatmıştı, bu yazılar.
Yapıtı yayına hazırlayan Özgen Seçkin kısa tanıtım yazısında, “Kitapta yer alan yazılar Türkçe çıkan dergilerde, gazetelerde yazdıklarına ayrılmıştır. Fakat buradaki yazıların seçiminde Türk sanatçılarına, yazısına ve kültürüne ilişkin yazılar olması amaçlanmıştır. Örneğin çevrileri ya da yabancı yazarlar, düşünürler, ressamlar vb. üzerine pek çok yazısı vardır.” demekte.

Cömert kitapta yer alan “Dilbilimin Gerekliliği” adlı yazısında dilbilimin önemine değiniyor. “..modern dilbilimin insan bilimlerinin her alanını kapsayıcı bir önem kazandırdığıdır. Acayip bir çarpıcılığı var dilbilimin. Kolay yenilir bir lokma sanılmasın. De Mauro’nun dediği gibi, cebirsel bir akıl yeteneği ister kimi zaman!”

Eleştiri, çeviri, estettik, dil, resim, dilbilim, şiir vb konulardaki Bedrettin Cömert’in görüşleri ilgiyle okunuyor. Bu değerli yazıları dergi ve gazete sayfaları arasında kalmaktan kurtaran şair-yayımcı Özgen Seçkin’in özverili çalışması övgüye değer.

Mustafa ASLAN

*Bedrettin Cömert, Sanat Edebiyat Üzerine, Damar Yayınları-Ankara