BEDERETTİN CÖMERT’İN SANAT – EDEBİYAT YAZILARI

Bedrettin Cömert genç yaşta aramızdan ayrılan nesnel eleştirimizin önemli adlarından biri. Sağlığında yayınlanmış kitaplarının dışında dergilerde, özel dosyalarında çok önemli yazılar bıraktı, kültür dünyamıza.Ama nedense bunları kitaplaştırmak için birkaç özverili insanın dışında kimse çabalamadı.

B. Cömert’in “Eleştiriye Beş Kala”sı Ayko Yayınları arasında bu kurumun katkılarıyla daha önce yayımlandı. “Sanat Edebiyat Üzerine” adlı yapıt çeşitli zamanlarda dergilerde yayımlanmış yazılarından oluşmakta. Yayımlandıklarında yazın dünyamızda kimi tartışmalarıı da başlatmıştı, bu yazılar.
Yapıtı yayına hazırlayan Özgen Seçkin kısa tanıtım yazısında, “Kitapta yer alan yazılar Türkçe çıkan dergilerde, gazetelerde yazdıklarına ayrılmıştır. Fakat buradaki yazıların seçiminde Türk sanatçılarına, yazısına ve kültürüne ilişkin yazılar olması amaçlanmıştır. Örneğin çevrileri ya da yabancı yazarlar, düşünürler, ressamlar vb. üzerine pek çok yazısı vardır.” demekte.

Cömert kitapta yer alan “Dilbilimin Gerekliliği” adlı yazısında dilbilimin önemine değiniyor. “..modern dilbilimin insan bilimlerinin her alanını kapsayıcı bir önem kazandırdığıdır. Acayip bir çarpıcılığı var dilbilimin. Kolay yenilir bir lokma sanılmasın. De Mauro’nun dediği gibi, cebirsel bir akıl yeteneği ister kimi zaman!”

Eleştiri, çeviri, estettik, dil, resim, dilbilim, şiir vb konulardaki Bedrettin Cömert’in görüşleri ilgiyle okunuyor. Bu değerli yazıları dergi ve gazete sayfaları arasında kalmaktan kurtaran şair-yayımcı Özgen Seçkin’in özverili çalışması övgüye değer.

Mustafa ASLAN

*Bedrettin Cömert, Sanat Edebiyat Üzerine, Damar Yayınları-Ankara


BEDERETTİN CÖMERT

Bedrettin Cömert, 27 Eylül 1940’ta Samsun Vezirköprü’de doğdu. Sivas Lisesinden mezun oldu. 1967 yılında İtalyan hükümetinin bursuyla girdiği Roma Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Burada estetik dalında felsefe doktorasını tamamladı (1971). Sanat Tarihi Kürsüsünde öğretim üyesi olarak göreve başladığı Hacettepe Üniversitesi’nde 1977 yılında doçent oldu.

Estetik, eleştiri tarihî, mitoloji ve ikonografi dersleri verdi.  11 Temmuz 1978’de planlı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.   Cömert’in kişiliğinde bilime ve özgür düşünceye yapılmış bir saldırı nefretle karşılandı.

Kitapları: Şiir: Kalmasın Ellerim Sizlerden Uzak (1979). İnceleme: Estetik I (1975), Giotto’nun Sanatı (1977), Benedetto Croce’nin Estetiği’nde İfade Kavramı ve İfadenin İletimi Sorunu (1979), Mitoloji ve İkonografi (1980), Eleştiriye Beş Kala (1981).

Sombahar