Bir "Bu Filme Gidin!" yazısı: Sonbahar!

2

İnsana ve doğaya dair “gerçek” destansı şiirsel de diyebileceğimiz tavırdan sona  izlenmeye değer bir “Son bahar” ürünü çıkmış ortaya. Yakın zamanda gösterime girmiş kimi filimlerin tersine, karakterler hayalet değil. Kişiler bu topraklardan,  düşler ve kabuslar bu topraktan. Önemli bir görselliği barındıran doğal cennet görüntüler bu topraktan.

Filimdeki temel karakter Yusuf olsa da bir Yusuf’un anlayışı, insani duruşu bu topraklardan. Mikhail’in kafasında kurup evrenselleştiremediği ütopyasının düş kırıklığından çıkan sövgüler bu topraktan… Bu kadar şiirsel öğeyi bir arada sunan  daha doğrusu neredeyse günümüz insanının hasta ruh hali demekten bıktığımız biçimsiz karakterlerden sonra işte! “Seni caza evinde çok dövdüler mi oğlum?” diyen binlerce annenin sesinden sadece birinin sesi!
Kimbilir bu yaşadığımız coğrafyada kaç anne 10 yıl çay içmedi. Yemek yemedi! Boğazına düğümlenen gerçek kaç anneyi, kaç babayı evinin en güzel bahçesinde gömülü bıraktı. Yönetmene şunu demek istiyorum:  Bir insan ancak bu kadar çok sever toprağını. Adım adım işler. Kayaları, kuşları, yağan yağmuru, düşen yıldırımı, çamuru, çalgısını türküsünü ve hemen hepsinden öte dünya görüşünü?  Kıvırmadan, evelemeden gevelemeden ben buyum demeyi çok özlemişim.. Bu filme gidilmeli! Arkadaşlarımın gitmesini isterdim, onlara yeterince ulaşabilseydim. Bu filme, üstüne pay çıkartması gerekenlerin gitmesini mutlak isterdim. Bu filme Özcan Alper’in Sonbahar filmi demek ona yazık olur. Bir insani duruş uyarısı da var cidden aynı kesime. Bakınız “Sol” jargona ulaklanan marjinal yaşam biçimlerinin işlendiği temalarla dolu “Sahte” karakterlerden oluşan bir kaç filme.
Filmin Fragmanı

Filmin son karesine kadar yaşamdan yana tavrını yitirmeyen, görevlerini bilen bir devrimcinin gerçek yaşamından son bir bahar! Emeği geçen ve de bu ekipte içeriği içselleştirdiği her mimiğinden açığa çıkan, halkının bağrında durmasını bilen “gerçek” kahramanlara sonsuz teşekkürler!

Şahbender KORKMAZ

Sombahar

2 thoughts on “Bir "Bu Filme Gidin!" yazısı: Sonbahar!

  1. Şahbender gerçekten yüreğine sağlık film ile ilgili yorumun için… bir kere daha izlemiş gibi oldum. bir kere daha yutkundum boğazımdaki düğümü… bir kere daha yüreğimden bir şey koptu… Teşekkürler…

  2. düşlerinin peşinden giden zamanın sabırsız çocuklarına adanmış bir film. O çocuklardan biri-yusuf- bu dünyadan giderken son görevini yerine getirir ve bir insanın-elka’nın hayatını sorgulamsına neden olur, O’nu değiştirip, dönüştürür. Ne acı Yusuflar kalmadı, aşklar tensel zevke dönüştü çok çabuk tüketilir oldu.Bu yüzden bu denli mutsuzuz belki.Son zamanlarda izlediğim en güzel film diyebilirim.Bence de bu film izlenmeli…Yorumun için teşekkürler Şah.

Comments are closed.

Next Post

FW

Per Şub 5 , 2009
Benim gibi işiniz ve uğraşınız gereği sık sık Msn kullanıyorsanız, çalışma anında gelen iletileri de şirin bir pencerede görebilirsiniz. Bu mesaj kutusuna anlık olarak bir ileti başlığı görüürsünüz. “Filanca adlı kullanıcıdan yeni bir e-mail aldınız.”..  Pencereyi tıklayıp posta kutusuna baktığınızda konu kısmında bir FW görürsünüz! Eee işte tam bu noktada […]
FW