BOLU, ARAKLI, BÜRNÜK, KOLKÖY, GÖLCÜK YAYLALARI, GÜZELLER KÖYÜ

2016 yılının ilk doğa yürüyüşünü, 2 Ocak Cumartesi günü kalın bir kar tabakası ile kaplı, köknar ağaçlarından oluşan bir ormanda yaptık. Ankara’dan yola çıktığımızda doğanın bizi nasıl bir sürprizle karşılayacağını merak ediyorduk. Bu bir eğlence gezisi değildi. Belirli zorlukları olacaktı. Şehrin boğuculuğundan kurtulmak, kendimizi doğanın dinginliğine ve temizliğine bırakmak ruhumuza iyi gelecekti.
Bolu - Kartalkaya
Yürüyüşümüze saat 10.30’da Bolu – Kartalkaya yolundan, Araklı yayla yolu ayrımında Araklı Yaylası yönünde orman yoluna girerek başladık. Kar yeni yağmıştı. Yer yer yarım metreyi bulan yumuşacık zeminde yürüdük. Yayladan sonra köknar ağaçlarının arasından geçişler yaparak, Kolköy Yaylası’na iniş yaptık. Doğanın karla bezenmiş hali gözlerimizi kamaştırdı. Fotoğraf çekmek için biraz geride kalınca ön gruptan biraz koptuk . Daha önce de kar yürüyüşleri yapmıştım. Ama bu kadar göz alıcısını ilk kez görüyordum. Karda debelendiğim zamanlar oldu. Ama bu işkence değil, keyifti. Doğa yürüyüşlerinde kendim rahat ve huzurlu hissediyorum. Fiziksel yorgunlukla birlikte, zihinsel dinlenmeyi yaşıyorum. Ve bu bende gitgide bir tutku halini almaya başlıyor.
Kolköy Yaylasi

Kolköy Yaylası’nda yemek molası verecektik. Ama görsel şöleni fotoğraflarken geride kalmıştık ve öndeki grup molayı bitirmiş, yürüyüşe geçmişti. Hava sıcaklığı -17 derece idi. Sadece 15 dakika mola verebildik. Yayladan ayrıldıktan sonra girdiğimiz yol bizi Kirazlı Yaylası’na götürdü. Kirazlı Yaylası’nı da geride bırakıp , orman içi yolları kullanarak Güzeller Köyü’ne ulaştık. Rotamız 1800 civarında kottan başlamıştı. Tamamı orman içinde ve yaklaşık 15 kilometre sürdü. 900 civarında kotta da yürüyüşümüzü bitirdik.
Kirazlı Yaylasi

Faaliyetimiz saat 17.00 de bitti. Aracımızın yanında bizi bekleyen taze demlenmiş çay ile yorgunluğumuzu attık. Son yürüyüşlerime göre oldukça yorucu olan bu yürüyüşümüzün sonrasında, doğada mücadelenin eşsiz ve tatlı yorgunluğuyla Ankara’ya döndük. Doğanın farklı tatlarının sarhoşluğu ile yeni haftaya başlamaya hazırdık.
guzeller koyu-b

Demet GÜNGÖR

Demet Kurt

Next Post

Yeni Moda Kış Hastalıkları

Pts Oca 11 , 2016
Sebze ve meyveler, zararlı dış etkilenmelerden arındırılsın diye eskiden tütsüye(duman) tabi tutulurdu. Günümüzde tarım ilaçları çılgınlığı çıktı, mertlik bozuldu. Oysa ki insanlığın ortak yaşayışlarından, denemelerinden, tecrübelerinden beslenen geleneksel koruma yöntemleri her zaman başarılı olmasa da hastalıklar ne görülmüş ne duyulmuş idi… Özellikle yeşillik( marul, kıvırcık…) grubunda fazla olmak üzere uygunsuz […]