BORSA

8 yıl cezavinde yıl kalan  borsacı Gordon Gekko sonunda özgürlüğüne kavuşur. Acımasızlığıyla bilinen Gekko dışarı çıktığında bir zamanlar “kralı” olduğu borsanın dışında kalır.  Kızı Winnie’yle ilişkisini düzeltmeye çalışan eski borsacı kızının finans sektöründe çalışan nişanlısı Jake’le iletişime geçer.

Winnie ve Jake bir süre Gekko’nun gerçekten değişip dürüst, yardımsever biri olduğuna inansalar da yanıldıklarını çabuk anlarlar. Gordon Gekko yine usta bir dolandırıcıdır, hedeflerine ulaşmak için eskiden olduğu gibi herkesi güdümler, herkesi kullanır, öz kızını bile.

Gekko hemen görünmeyen, örtülü bir kötülüğü simgelemektedir.

Film, günümüz Amerikan borsasının Gordon Gekko’nun çocukları tarafından yönetildiğini, ilk Borsa filminin genç broker’ların yaşam biçemlerinde derin bir etkisi olduğunu, filmden sonar küstah bir güven edindiklerini, Gordon Gekko’ya olan hayranlıklarından ötürü borsacı olduklarını vurguluyor. “Hırslı olmak iyidir”, “Dost istiyorsan kendine bir köpek satın al”, “Yöneticiler koyun gibidirler, koyunlarda boğazlanır” gibi kültleşmiş diyalogların yer aldığı Borsa’nın devam filmi broker’ların Gordon Gekko’yu ilahlaştırdıklarını betimliyor.

Filmin Özel Bölümler’inde yaratıcı ekiple söyleşiler, Gordon Gekko karakterinin analizi, filmi yönetmen Oliver Sotne’un yorumlarıyla izleme seçeneği yer alıyor.

Wall Srteet: Money Never Sleeps ( Borsa: Para Asla Uyumaz)

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Michael Douglas, Shia LaBeouf, Josh Brolin, Carey Mulligan, Eli Wallach, Susan Sarandon, Frank Langella/ 2010, 132 dakika, Tiglon.

Format: Dvd, Vcd, Blu-ray.

Sombahar