Türkiye’nin Oscar Aday Adayı, Bir Zamanlar Anadolu

Bir Zamanlar AnadoludaDünyanın en prestijli Sinema ödülü olan OSCAR’a,  Nuri Bilge Ceylan’ın, Bir Zamanlar Anadolu adlı filmi aday adayı olarak gösterildi. Kültür Bakanlığı ve meslek birliklerinden temsilcilerin oylarıyla, Oscar aday adayı olarak belirlenen, Bir Zamanlar Anadolu, bu kez ödüle yakın duruyor.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, aday adaylığı için başvuran, Bir Zamanlar Anadolu’da, Hayde Bre, Çoğunluk, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Çınar Ağacı, Kavşak, Gölgeler ve Suretler adlı filmlerinin arasından oybirliğiyle Ceylan’ın son filmini Türkiye’nin Oscar adayı olarak seçti. Cannes’da jüri büyük ödülünü alan ve geçtiğimiz hafta gösterime giren filmin Oscar için şanslı olduğunu belirten eleştirmenler, Bir Zamanlar Anadolu’da adlı filmin, OSCAR için Türkiye adına yarışacak olmasının tam isabetli bir karar olduğunda birleşiyorlar.

Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel ve Fırat Tanış’ın rol aldığı film Anadolu’nun bir kasabasında doktor, savcı, komiser ve katil zanlısı bir ‘erkekler grubundan’ oluşan ekibin ceset araması ve sonrasındaki otopsi üzerinden bir taşra, bürokrasi ve iktidar-insan ilişkisi eleştirisine girişiyor. Geçtiğimiz yıl Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bal’ filminin çıktığı Oscar yolculuğunda ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’nın bundan sonraki hedefi ilk beşe girmek. 26 Şubat 2012 tarihinde düzenlenecek 84. Oscar Ödülleri’nin adayları 24 Ocak’ta açıklanacak. Bir Zamanlar Anadolu’da’nın Oscar yolculuğu konusunda sinema yazarlarının genel eğilimi, ‘Üç Maymun’ ile ilk dokuza giren Ceylan’ın bu kez finale kalıp yabancı dilde en iyi film Oscar’ına aday beş yönetmenden biri olacağı yönünde. Estetik ve içerik yönüyle evrensel boyutlarda olgun bir eser ortaya koyduğu noktasında görüş birliğine varılan Ceylan’ın her filmiyle Cannes’dan ödül almasının Oscar için şansını artırdığı görüşü hakim.

Sombahar