Cevdet Kudret Ödülü Nurdan Gürbilek’in

2011 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Sonuçları açıklandı. Oruç Aruoba, Nüket Esen, Doğan Hızlan, Orhan Koçak ve Nilüfer Kuyaş’tan oluşan seçiciler kurulu, “Deneme-İnceleme-Araştırma” dalında verilen 2011 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne “Benden Önce Bir Başkası” adlı kitabıyla Nurdan Gürbilek’i değer gördü. “Kayıp Destan’ın İzinde” adlı kitabıyla Erkan Irmak’a da Özel Ödül verildi.

Nurdan Gürbilek’in “Benden Önce Bir Başkası” adlı kitabı, “Edebiyata eleştirel düşünce ve kuramın bütün olanaklarını kullanarak yeni perspektifler kazandırdığı, karşılaştırmalı, güçlü kuramsal bakışını incelikli bir deneme üslubuyla birleştirdiği ve metin okumalarında alışılmış kalıpların dışına çıkabildiği” gerekçesiyle ödüle değer görüldü.

Erkan Irmak’ın kitabının özel ödüle değer görülmesinin gerekçesiyse şöyle açıklandı: “Titiz bir edebiyat tarihçiliği ve cesur eleştirmen bakışıyla, Nâzım Hikmet’in bazı metinleri etrafında tarih içinde oluşmuş belirsizlikleri ve yanılgıları açığa çıkarması.”

2011 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri töreni, 13 Kasım Pazar günü saat 16.00’da TÜYAP Kitap Fuarı Büyükada Salonu’nda yapılacak.

Sombahar