Charlie Chaplin’in hiç bilinmeyen bir senaryosu

Charlie Chaplin'in Bilinmeyen senaryosu bulundu

Dünya Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en önemli yönetmen ve aktörlerinden olan Charlie Chaplin’in daha önce hiç bilinmeyen bir senaryosu bulundu…

Avrupa’nın en önemli sinema arşivlerinden birini barındıran, İtalya ’nın Bolonya kentindeki Cineteca di Bologna, Charlie Chaplin’e ait, el yazması bir senaryoyu gün yüzüne çıkardı. Senaryo, Chaplin tarafından 1930’ların sonunda yazılmış. Klasik bir dansçının cefalı yaşamını konu alan senaryonun, 1950 yılında yaşama veda eden Rus asıllı balet Vaclav Nijinsky’den esinlenilerek yazıldığı belirtildi. Chaplin’in, bu yıl 60’ıncı yaşına basan Limelight (Sahne Işıkları-1952) adlı filminde de bu senaryodan alıntılar yaptığı ifade edildi.

Bolonya’da düzenlenen Yeniden Keşfedilen Sinema Festivali kapsamında cuma günü dünya kamuoyuyla paylaşılması planlanan senaryonun bazı sayfaları ise İtalyan basınında yer aldı. Senaryo, Chaplin’in biyografisini yazan David Robinson ve Cineteca Chaplin Arşivi’nin sorumlusu Cecilia Cenciarelli tarafından açıklanacak.

HİÇ YAYINLANMAMIŞ FOTOĞRAFLAR

Charlie Chaplin'in Bilinmeyen senaryosu bulunduAyrıca gün yüzüne çıkarılan belgeler arasında, Chaplin ile komedi oyuncusu, yapımcı ve senarist Buster Keaton’ın, Sahne Işıkları(Lamelight) filminin setinde birlikte çekilmiş ve daha önce hiç yayınlanmayan fotoğraflar da bulunuyor. Hayata geçirilemeyen film senaryosunun yazılışı ise, 1917’de gerçekleştirdiği bir turne çerçevesinde ünlü dansçının, Los Angeles’taki Chaplin Stüdyoları’nı ziyaretinden 20 yıl sonrasına denk geliyor.

Cineteca di Bologna, yaklaşık 10 yıldır ’Chaplin Projesi’ adı altında, efsanevi yönetmen ve oyuncu hakkında belgeler topluyor. Basında yer alan ve kahramanı Naginsky adlı bir dansçı olan senaryonun 4 sayfasının ilki ise şöyle başlıyor: ’Naginsky, oyunun teması, kariyer, adamın arzularının yerine getirilmesi değil, sadece kaderine götüren bir yoldur.’

Senaryonun devamında ise, ’Naginsky, Rus balesinin büyük dehası, basit, çekingen, mütevazı kökenlerden gelen, kendini güçlükle ifade eden bir adam. Ona istediği eğitimi veremeyen fakir bir ayakkabıcının oğluydu’ deniliyor. Chaplin, oyundaki karakterleri ise ’Naginsky, Onun Karısı, Degaloff ve Eski Bir Arkadaş, Kostümcü, Yaşlı Dansçı’ diye tanıtıyor.

Radikal

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: Sombahar

%d blogcu bunu beğendi: