Copy Paste mi İçerik ve Fikir Hırsızlığı mı?

İçerik ve fikir hırsızlığı kavramları için copy ve paste işlemleri sadece yazılımsal bir kolaylık. Kopyala yapıştır işlemi, tam bir ahlak sorunu olan içerik ve fikir hırsızlığı için kilit rol oynuyor. Seç, kopyala, yapıştır kolaycılığı, hiçbir maddi veya manevi çıkış yapmadan, başkasının emeğini bütün süreçleri ile çalmaktır. Oysa ki Türkçedeki karşılığıyla kopyala yapıştır eyleminin masumiyet kazanması için yapılması gereken şey çok basit. İzin almak. İzin alma olgunluğu ya da imkanına sahip olmayanlar için de en azından açık olarak kaynak göstermek!.. Filanca sitenin şu linkinden veya bu kitabın şu sayfasından…

Alıntı yapmanın bile hukuki koşullarının olduğu hukuk toplumlarında, copy paste bir ahlak sorunu olmaktan çok bir yasal sorun. Saatlerce belki de günlerce süren bir kalem işçiliği sonucunda oluşturulan bir metni, klavyenin CTRL A, CTRLC ve CTRL V tuşlarına dokunarak seçip, kopyalayıp yapıştıran bir kişinin hele de kendi imzasının altına alması asla masum bir olay değildir. Copy paste, nitelikli hırsızlığın suç sayılması için şikayete ve ispata gereksinim duyulduğu bir olgudur.

Yasal süreçlerin izlenmesi, kararlı hukuk sistemlerinin uygulanır olması halinde, telif vb gibi sorunların ahlaki veya vicdani olgulara bırakılmasına gerek kalmaz.

Emek sahipleri, copy paste yapılmasını önlemek için neler yapıyor?

Bazı yazarlar, çizerler veya bloglarında kendi emeği içerik ve görsel paylaşan kişiler koruma copy paste yapılamayan sayfalar yaparak önlem almakta. Bunu fiziki yayım yaparken düşünmek zor. İzinsiz ve ölçüsüz yapılan copy paste işleminin emek hırsızlığı olduğunu düşünürsek, “hırsıza kilit dayanmaz” sözünü hatırlamamız gerekecek. Öyleyse mahkeme yollarında haklılığın kanıtına yönelik önlemler almak şart. Patent almak, noterden onaylatmak,özgün eserin yazıldığı tarihle ilgili kayıtları tutmak ilk akla gelenler. Blog sahipleri içinse bunlara ek olarak yazılım çözümleri öne çıkıyor. Copy paste yapılamayan sayfalar, sağ tık özelliğinin veya seçim yapmanın, sayfanın ekran görüntüsünün alınmasının engellenmesi çözüm olabilir. Yazı içerisinde şifreleme benzeri yazma sitili oluşturmak da mümkün. Ancak tüm bunlara rağmen gördüklerini, değiştirerek yazan bir emek hırsızı olacağını unutmayın.

Bir sanatçının, kalem işçisinin üretmesini etkileyen onlarca karmaşık süreç ve zorluk varken, yeteneğinin sınırları ile cebelleşirken ortaya çıkaracağı ürünü koruma telaşı elbette ki çok üzücü. Bu durum yaşamın tüm alanlarında geçerli. Sadece sanat eseri değil, aylarca süren bir çaba sonucu ortaya çıkan yazılımın kırılması için de geçerlidir. Birinin eş dost sohbetinde paylaştığı proje fikrinin aynen hayata geçirilmesi de buna dahildir.

Şahbender Korkmaz

Sizin İçin Seçtiklerimiz

%d blogcu bunu beğendi: