Ekşi Sözlükte Yazar Olmak

Ülkemizdeki en iyi net projelerinden birisi olan Ekşi Sözlük,  sözlük yazarı olmak isteyenlerin de ilk tercihi durumunda. Ekşi Sözlük web sitesi aslında bir sözlük sitesinden çok muhabbet sitesi, kendine özgü dili, jargonu olan belli bir entellektürel düzeyi tutturmuş yazarların çoğunlukta olduğu bir topluluk ve elbetteki bunlarda dolayı çok Popüler. Ekşi Sözlükte Yazar olmak için kursa bile gitmeye razı olan insanların varlığı şaşırtıcı değil. Keza Ekşi Sözlük’te yazar olabilmek için öncelikle üye olmanız ve bir aylık bir süre içerisinde 10 entry (yazı) eklemeniz gerekli. Üyeliğinizle birlikte çaylak Yazar yani geçici yazar oluyorsunuz. Eklediğiniz yazıları, siz ve sözlüğün yetkili yazarları dışında kimse görmüyor. 10 tane yazınız incelemeyi bekleyen yaklaşık 70 bin aday üyeliğin en sonundan sıraya giriyor. Bu süre bazen 6 ayı buluyor.
Yazdıklarınız kabul görülülür ve sözlük formatına yeterli uyumu göstereceğiniz kanaati oluşursa Çaylaklıktan terfi ediyorsunuz. Tersi durumda sizlere, yazdığınız yedekler e-posta ile gönderiliyor ve Çaylak üyeliğinizin bittiği bildiriliyor.

Görüldüğü gibi Ekşi Sözlük’te yazar olmak çok zorlu bir süreç gerktiriyor. Peki ama bu yazarlıkla birlikte elinize ne geçiyor? Net dünyasını kendi yaşam tarzınızın ekonomik olan tarafıyla da başarılı bir entegrasyon oluşturmuşsanız, mesleki yanınız yanında webmasterlik, SEO gibi çalışma alanlarıyla içli dışlıysanız önemli bri fayda sağlayabilirsiniz kendinize. Öte yandan kamuyu doğru bilgilendirme gibi bir sorumluluk sahibiyseniz ve üstelik bunu paylaşarak, tartışarak yapmak hoşunuza gidiyorsa aradığını şey olabilir. Sadece Ekşi Sözlük değil diğer sözlüklerde de bu yararlar söz konusudur.

Sözlük yazarlığı sadece Ekşi Sözlük’le sınırlı değildir. En popülerleri İnci Sözlük, İtü Sözlük, Uludağ Sözlük vb olmak üzere çok sayıda sözlük platformu aynı konsepti kullanmaktadır.

Sombahar

1 Yorum

Comments are closed.