Ergün Veren’den Eskişehir’i Görsem!

2

Araştırmacı-Yazar Ergün VEREN’in Eskişehir üzerine yaptığı folklorik inceleme ve araştırmalarla ilgili sekiz ayrı konuyu içeren “ESKİŞEHİR’İ GÖRSEM” adlı kitabı; GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği yayını olarak okuyucu ile buluştu.

Yazarın basım, dağıtım ve satış haklarını GÖRSEM’e hibe ettiği kitaptan görme engellilerinde faydalanabilmeleri için kitap ile birlikte verilen birde “Sesli Kitap” hazırlandı.

Eskişehir’in “atanmış, seçilmiş ve gönül vermişleri” nin elele verip görme engelliler için seslendirdikleri “Sesli Kitap” için kayıtlar ES TV stüdyolarında; kurgu ve düzenleme Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinde yapıldı.

Sesli kitaba; Dr.Kadir KOÇDEMİR (Eskişehir Valisi), Nabi AVCI (Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili), Salih KOCA (Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili), Ülker CAN (Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir Milletvekili), Bedii Süheyl BATUM (Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili), Kazım KURT (Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili, Ruhsar DEMİREL (Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili), Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı), Prof.Dr. Hasan GÖNEN (Osmangazi Üniversitesi Rektörü), Burhan SAKALLI (Odunpazarı Belediye Başkanı), Ahmet ATAÇ (Tepebaşı Belediye Başkanı), Hüseyin Seyhan FİDAN (Eskişehir İl Sağlık Müdürü), Fuat GÜRCÜOĞLU (Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı), Prof.Dr. Nezih ORHON (Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı), Prof.Dr. Nadir SUĞUR (Eskişehir Kent Konseyi Başkanı), Harun KARACAN (Eskişehir Ticaret Odası Başkanı), Erdal ŞAHBAZ (Eskişehirspor Yöneticisi), Selim ÖĞÜTÜR (Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı), Remzi KORKUT (GÖRSEM Genel Başkanı), İbrahim SAĞIR (Eskişehir Şairler Derneği Başkanı), Muharrem KUBAT (Eğitimci, Şair, Yazar), Halil GÜRKAN (Eğitimci, Şair), Aydın ÇETİNKAYA (Eğitimci, Şair), Gazi DURUSU (Eğitimci, Yazar, Editör), Mehmet Sadık BOZKURT (Eğitimci, Yazar), Ali Rıza SALTUK (Ses Sanatçısı, Eskişehir), Mithat KÖRLER (Ses Sanatçısı, Eskişehir), Saim GÜNAL (Ses Sanatçısı, Eskişehir), Hacer Serap GÖRKAN (Gazeteci), Tevfik ERİŞ (Tv Program Yapımcısı), Zehra ÇAM (Yazar), Halime KORKUT (GÖRSEM Kadınlar Kolu Başkanı), Erdoğan KORKUT (Sosyal Sorumluluk Projeleri Gönüllüsü), Atalay KORKUT (Sosyal Sorumluluk Projeleri Gönüllüsü), Soner YÜKSEL (ES-TV Genel Yayın Müdürü), Nihal BAĞCI (Kent Konseyi Kültür Sanat Grubu Başkanı), Serdar Lütfü YİĞİT (Radyo A Haber Spikeri) ve Ergün VEREN kitaptan bölümler okuyarak sesleriyle destek verdiler.

Odunpazarı Belediye Başkanlığının finansal desteği ile hazırlanan kitapta; “Eskişehirli ve Hamam”, Eskişehir-Odunpazarı Bölgesinde Çıngıl İnanması ve Geleneği”, “Eskişehir Türkülerinin Konularına Göre Sınıflandırılması”, “Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesindeki Eskişehir’e Folklorik Yaklaşım”, “Matrakçı Nasuh’un Menzilnamelerindeki Eskişehir’e Folklorik Bakış”, “Eskişehir’deki Boza İçeceğinin Folklorik İncelemesi”, “80’lerde Eskişehir, Bir Lise ve Bir Öğretmen” ve “Eskişehir Yöresinde Selamet Parası Geleneği ve Pratiği” başlıklı inceleme ve araştırmalar bulunmaktadır.

GÖRSEM (halimekorkut58@hotmail.com) adresinden temin edilebilecek kitap için dernek yöneticilerince tanıtım organizasyonu planlanmaktadır.

Sombahar

2 thoughts on “Ergün Veren’den Eskişehir’i Görsem!

  1. Tüm içteliğimle kutlar,şu kubbeye bir de hoş sadayı da belgeleriyle bırakmayı başaran dostum olarak
    can-ı gönülden kucaklarım.
    Sağlık mutluluk dileklerimle.
    Sevgi ve saygıyla . Turgay YÜKSEL..

  2. Sayın üstadım,
    çalışmalarımıza gösterdiğiniz ilgi ve içten desteğe müteşekkirim. Saygı ve selamlarımı gönderiyorum. Lütfen kabul buyurunuz.

Comments are closed.

Next Post

Güneşi Alnında Taşıyan

Çar Haz 6 , 2012
Ahmet Özer’in Trabzon kültürüne armağan yapıtı “Güneşi Alnında Taşıyan Gazeteci-Şair  Ömer Turan Eyuboğlu” GENCÖLMEK Ay mıdır kar mıdır pencerede Boğulmuş çocukları martılara taşıyan Kara köpek karşı kıyıda uluyor Bence o çocuk öyle gülmemeli   Atları çayıra saldım diş kamaştıran erik altına Nisan toprağı kalbimde ağarıyor Bence o çocuk öyle gülmemeli […]
güneşi alnında taşıyan gazeteci Ömer Turan