EŞAD (ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ) ŞİİR ANTOLOJİSİ ÇIKTI

  

“Eskişehir’de minicik bir tabelanın belirlediği büyük bir dernek var. Bu derneğin adı; ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ… 1992 yılının sonlarına doğru bir avuç şair tarafından kurulmuş. Şairler arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını geliştirmeyi, çeşitli etkinlikler düzenleyerek şiiri sevdirmeyi, genç şairleri teşvik edip Türk Edebiyatı’na kazandırmayı, Eskişehir’in tanıtımına katkıda bulunmayı amaç edinmiş. Pazar günleri dışında haftanın her günü açık.”

Bu satırları Eskişehir Şairler Derneğinin (EŞAD) Haziran 2011 ayında Türk Edebiyatına kazandırdığı Şiir Antolojisinin arka kapağında okumamız mümkün…

Kitabı elimize alıp ilk sayfasından itibaren çevirmeye başladığımızda 305 sayfada 49 şairin konuk edildiği bu antolojiyi yine EŞAD üyesi ve Eğitimci-Şair Halil GÜRKAN’ın hazırladığını görüyoruz.

Antoloji “Yönetim Kurulu” imzasını taşıyan EŞAD’ın tanıtımı ve bu güne kadar gerçekleştirdiği yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinden söz ederek “Bu dernekte sevginin ve saygının en arısını bulursunuz.”  vurgusu yapılıyor.

Dernek Başkanı İbrahim SAĞIR’ın kaleme aldığı Önsöz’de; “Bu kitap Eskişehir Şairler Derneği’nin 1992 yılından beri hayallerini süsleyen en önemli bir idealinin gerçeğe dönüş-müş halidir. Bu yüzden mutluyuz, gururluyuz.” deniliyor. Derneğin maddi, manevi çok ağır ve zor şartlar altında, değerli ve fedakâr üyelerinin gayretleriyle 18 yıldır Tür Şiiri’ne ve Eskişehir’e hizmet etme heyecanını hiç kaybetmeden bu günlere taşıma başarısını gösterdiği vurgulanan yazı gerek derneğin tüzel kişiliğinin ve gerekse dernek üyelerinden birçoğunun yabancı ülkelerde dikkate alınarak davet edildiği anlatılarak “bu kitapta Türk şiir geleneğinin ender örneklerini okuyacak ve göreceksiniz”  satırlarıyla sona eriyor.

Derneğin İkinci Başkanı “Aksakal” Eğitimci-Şair Muharrem KUBAT ise bir sonraki sayfada Antoloji Üzerine Birkaç Söz başlığı altında “… İşte elinize aldığınız bu antoloji e şiir alanında yetenekli olan kişilerin şiirlerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuş bir güldestedir. … Bu antolojide yer alan şiirlerde zaman zaman kendinizi bulacasınız. Zaman zaman bir hayalin peşine takılıp adeta gökyüzünde uçacaksınız. Hele bir de gerçeklerle duygular bütün-leşmişse okumaya doyamayacaksınız.” satırlarını sıralıyor.

Bu “okumaya doyulamayacak” antolojide her biri özgeçmişi ve beş şiiri ile konuk edilen 49 şair kim derseniz, işte onlar;

Ahmet URFALI,
Ahmet YAŞAR,
Aşık Nurşah (Durşen MERT),
Aşık Pervani (İsmail ÇELİK),
Aydın ÇETİNKAYA,
Aylin GÜRMEN TÜRKEL,
Burhanettin ÇİL,
Dağıstan KILIÇASLAN,
Ergün VEREN,
Ertuğrul ŞAKAR,
Faruk UĞUR,
Fevziye ŞEN,
Fikret AKIN,
Fikret GÖRGÜN,
Gökhan Veli KİŞİOĞLU,
Güngör BAŞKAN,
Hakkı ŞENER,
Halil GÜRKAN,
Hasan ŞANLI,
Hilmi CAN,
İbrahim GÜLBAY,
İbrahim SAĞIR,
İsmail GÜL,
İsmet ILICAN,
Kazım ÖZGÜR,
Kenan DEMİREL,
Levent TOPLUDAL,
Lütfü KILIÇ,
Mehmet Ali KALKAN,
M.Kuddusi ÇETİNKUŞ,
M.Saffet DEVRİM,
Muharrem KUBAT,
Mustafa SUNA,
Mustafa ÜNAL,
Naciye DEREBAG,
Nedim UÇAR,
Nurcan UYGUR,
O.Nuri GEMİCİ,
Ömer Sedat TOPAL,
Rabia BARIŞ,
Rasim KÖROĞLU,
Saadet ÜN,
Sabri DİL,
Sevil NİZAMOĞULLARI,
Süleyman ŞEN,
Şerife GÖNDOĞDU,
Tahir TAŞÇI,
Yusuf DUMAN,
Z.Nadir BENLİCAN.

 Eskişehir Şairler Derneğinin İkieylül Caddesi, Ticaret Sarayı No 28/8 (Tel. 0.222 220 32 35) adresindeki merkezinden temin edilebilecek bu antolojinin “tek” değil “ilk” olması temennisi ile düşünenleri, yazanları ve okuyanları selamlıyorum.

 Ergün VEREN (05/07/2011)

Sombahar

Next Post

AĞUSTOS BÖCEĞİ / Turgay YÜKSEL

Çar Ağu 10 , 2011
 Uçuyor gazelleri asmanın incirin her yere Düştükleri yerde kalsalar eğilir toplarsın Kurumuş kendini besliyememiş dalında incir üzüm Sıcak iki ayaklılara yapmadığını yapmış kök atmışlara On iki yıl toprakta LARVA ve kırgün hayat Ağlasınmı yansınmı çalsın duyursun aşk sözlerini Hor görmesinler sayılı süreli yaşamı Tamamlıyor zahir On iki yıl kırk günü […]