Fikret Hakan’ı Kaybettik

Biz onu hep Fikret Hakan olarak bildik, tanıdık ve sevdik. Asıl ismi Bumin Gaffar Çıtanak’tı. Tiyatro ve sinema sanatçısı, şair ve milyonların sevdiği çok değerli bir kültür sanat adamı… Bu gün erken saatlerde ölüm haberini aldığımız büyük sanatçı, 23 Nisan 1934 tarihinde Balıkesir’de doğdu. Annesi başhemşire, babası edebiyat öğretmeniydi.

Fikret Hakan’ın babası Gaffar Bey, Balıkesir’den İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanınca, başhemşire annesiyle hep birlikte İstanbul’a taşındılar. Fikret Hakan lisede okurken gazeteciliğe ilgi duymaya başadı. Bumin’in Abdi İpekçi, Halit Kıvanç gibi Mithat Perin’in sahibi olduğu, İstanbul Ekspres Gazetesi’nde röportajları, öyküleri yayımlanıyordu. Gazeteden aldığı Öykü başına bir liralar, onu büsbütün okuldan uzaklaştırdı. 1950 yılında ‘Üç Güvercin’ adlı operetinde palyaço rolüyle ‘Ses Tiyatrosu’nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. Bu arada adını değiştirip Fikret Hakan yaptı. Leblebici Horhor ve Afrodit’te oynadı.

Fikret Hakan'ı Kaybettik
Ses tiyatrosu, çığır sahne, cep tiyatrosu, küçük sahne, oraloğlu saat 6 tiyatrosu, kurucusu olduğu sahne 8 ve Fikret Hakan tiyatrosu gibi tiyatrolarda rol aldı.1953 yılında ‘Köprüaltı Çocukları’ adlı filmle sinemaya adım attı. 1960’larda “Yılanların Öcü”, “Karanlıkta Uyananlar” gibi sosyal ağırlıklı filmleriyle ününü pekiştirdi. 204 film ve 28 dizide oynadı, 1970’li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. ‘Üç Arkadaş’1958 ve ‘Keşanlı Ali Destanı’yla 1964 iyice tanındı. Fikret Hakan valikonağı’ndaki dairesini satıp Marmaris’e yerleşti. 1980’e kadar teknecilikle geçimini sağladı, daha sonra yine sinemaya döndü. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

1970 li yıllarda Cemo / Dedikleri Gerçek İmiş,Dostun Gülü / Löberde,Aşk Uğultusu / Sancı plakları çıktı, ve yaşam boyu şu ödülleri aldı;

1965 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
1968 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Ölüm Tarlası
1965 – İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği, Keşanlı Ali Destanı, En İyi Erkek Oyuncu
1971 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Hasret
1993 – 30. Antalya Film Şenliği, Yalancı (TV), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1997 – 34. Antalya Film Şenliği, Yalancı (TV), Yaşam Boyu Onur Ödülü
2009 – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden fahri doktorluk unvanı aldı
2012 – Engelsiz Yaşam Vakfı, Yaşam Boyu Meslek ve Onur Ödülü

Sombahar

Next Post

Psikolojik Yorgunluktan Kurtulmanın Kestirme Yolları

Pts Tem 17 , 2017
Uykusuzluk ve yorgunluk başta olmak üzere bir çok sorununun kökeninde psikolojik nedenler yatmakta… Modern çağın iş hayatı ve olumsuz yaşam koşulları nedeniyle oluşan kaygı bozuklukları, kronik yorgunluk, halsizlik ve tabi ki uyku bozuklukları… Tüm bunların sonucunda bireyin üretme güçlüğü, esin kaynaklarından uzaklaşması ve sosyal yaşamdan koparılmış bireyler halinde içe kapanması… […]
Psikolojik Yorgunluktan Kurtulmanın Kestirme Yolları