HALK KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ …

1

 

  1955 yılında, Ord. Prof. Dr. Mehmed Fuad Köprülü ve o dönemin üniversite hocaları tarafından kurulmuş olan Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun, 1981 yılından bu yana vermekte olduğu ve artık, halkbilim çevrelerince “Folklor Oscar’ı” olarak nitelendirilen “2010 – Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” ne sitemiz editörlerinden Ergün VEREN’ de layık görüldü.

   Ödül töreni 18 Aralık 2010 günü Ankara’da gerçekleştirildi.   

  

    Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Başkanı Prof.Dr. İrfan Ünver NASRATTINOĞLU ödül töreninde yaptığı konuşmada Kurumun ve ödüle layık görülenlerin çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

   NASRATTINOĞLU konuşmasında Ergün VEREN ile ilgili olarak “bizim camiaya yani folklor camiasına yeni katılan bir arkadaşımız, meslektaşımız. Onunda son yıllarda yaptığı çalışmalar beni şaşırtmadı desem yalan olur. Şöyle ki el atılmayan, yorum getirilmesi gereken folklorumuzla ilgili birçok konuya el atan ve bu konuda çok değerli makaleler yazan bir kardeşimiz. Ve son zamanlarda hakemli dergilerde yayınlanan bu makaleler. Sanıyorum ilerde bir kitap bütünlüğünde yayınlanacak olursa halkbilim çevreleri herhalde bu kitaplarla ilgili çok büyük konuşmalar yapacak. Mesela bunlardan bir iki tanesini söyleyeyim; Milli Piyangonun çekiliş günleri ile sekiz yıldız ahkâmı inancı arasındaki ilişkiyi araştırdı. Sonra yöresel olarak, Eskişehirli kendisi, Odunpazarı bölgesindeki bazı inançlar, Eskişehir’de hamam geleneği gibi. Halk takviminde dokuzların sonuncusu mart otuzu. Kitap bütünlüğünde de yayınları var. Kendisi aynı zamanda şair. İlesam üyesi. Ankara’daki şiir toplantılarına katılıyor. Kitapları var. Mesela, son yayınlarından birisi Yazılı kaynaklarda Anadolu’da halk takvimi ve halk meteorolojisi. Bir araştırma. Bu çok önemli. Dünden bugüne takvimler. Yani milletimizin kullandığı takvimler. Halk kültüründen çeşitlemeler… Bayraklar, Bayrak bilimi ve Türk bayrağı… Bunlar çok güzel çalışmalar. Ve belki de münakaşa edilmesi gereken, çeşitli bilim adamları tarafından da görüşlerinin alınması gereken çalışmalar. Kendisi gelecekte çok daha önemli işler yapacağına inanıyorum.” dedi.

  

   Ödülünü Makedonya Hıdrellez Festivali Başkanı Dr.Şenol TAHİR’in elinden alan Ergün VEREN’de “Bugün hayatımın dönüm noktalarından birini yaşıyorum. Halkbilimi çevrelerinde folklor oscarı olarak kabul edilen bu ödüle layık görülmem benim için onurdur. Bu alandaki çalışmalarımda bana güvenini, desteğini ve emeğini esirgemeyenlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum.” sözleriyle teşekkürlerini bildirdi.

  

    “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” ne 2010 yılında layık görülen kurum, kuruluş ve kişiler; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazarlar Birliği,  Folklor Kurumu (İstanbul), Osmaniye Folklor Araştırmaları Derneği, R. Gülenay Yalçınkaya (Afyonkarahisar), Prof. Dr. Abdullah Atiyye (Mısır), Kutlay Doğan (Ankara), S. Radiye Gül (Ürgüp), Prof. Dr. Kadir Güldiken (İran), Şahver Karasüleymanoğlu (Artvin), Prof. Dr. Nuran Kayabaşı (Ankara), Kenan Oflaz (Tekirdağ) ve Ergün Veren (Eskişehir)” .

 

Sombahar

One thought on “HALK KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ …

  1. Araştıran yılmadan yorulmadan yazan ,okunan Maddi olarak olmasada manevi olarak Kazanan ve hakeden olarak
    kutluyor gayretlerinizin saglık içinde devamını diliyor
    sevgilerimi sunuyorum..

Comments are closed.

Next Post

TOPRAK SARACAK

Cts Ara 25 , 2010
                Toprak                 Saracak bedenimi                 Yumuşak serin toprak                 Eriyeceğim buz gibi                 Rüzgârın koynunda                 Kum tanesi kadar […]