HER ŞEY DEMOKRASİ İÇİN

ASIM BEZİRCİ: Doğum yılı kaynaklarda farklı geçen (1922, ya da 1927) Asım Bezirci Erzincan’da doğdu.Rıfat Ilgaz’la yakın arkadaş olan Bezirci, Ilgaz hakkında bir inceleme yayınladı (Rıfat Ilgaz, ISBN 975-348-036-9, 1997, İstanbul, Çınar Yayınları). 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Olayı’nda YAKILDI. Şimdiye kadar o şehrin yakılmasını seyreden yerel yetkililer ve dönemin İçişleri Bakanı;   ve Başbakanı hakkında her hangi bir işlem girişimi yapılmadı. Oteli yakarken şeriat isteyenlere kazanız mübarek olsun diye gaz veren Belediye Başkanı hakkında da her hangi bir işlem yapılmadı. Atatürk heykeline saldırarak yerlerde sürüklenmesine izin veren hiçbir yetkili soruşturulmadı…

 • 1950 Sonrasında Hikâyecilerimiz
 • Abdülhak Hamit
 • Bilimden Yana
 • Edebiyat Bahçesinde
 • Güle Dil Verenler
 • Halk Ve Sosyalizm İçin Kültür Ve Edebiyat
 • Halkımızın Diliyle Barış Şiirleri
 • İkinci Yeni Olayı
 • Nazım Hikmet
 • Nezihe Meriç
 • Nurullah Ataç
 • Orhan Kemal Yaşamı, Sanatı, Eserleri
 • Orhan Veli Yaşamı, Kişiliği, Sanatı, Eserleri
 • Pir Sultan Yaşamı, Kişiliği, Sanatı, Şiirleri
 • Rıfat Ilgaz
 • Sabahattin Ali
 • Seçme Hikâyeler
 • Seçme Romanlar
 • Sosyalizme Doğru
 • Temele Gül Dikenler
 • Türk Yunan Dostluk Şiirleri
 • Şairlerimizin Diliyle Barış

Muhlis Akarsu, (d. 1948 Kangal, Sivas – ö. 2 Temmuz 1993 Cuma günü Sivas) Saz sanatçısı. 2 Temmuz 1993 Büyük bir provokasyon sonucu yakılan “madımak oteli”nde diri diri yakılmıştır.

Şimdiye kadar o şehrin yakılmasını seyreden yerel yetkililer ve dönemin İçişleri Bakanı;   ve Başbakanı hakkında her hangi bir işlem girişimi yapılmadı. Oteli yakarken şeriat isteyenlere kazanız mübarek olsun diye gaz veren Belediye Başkanı hakkında da her hangi bir işlem yapılmadı. Atatürk heykeline saldırarak yerlerde sürüklenmesine izin veren hiçbir yetkili soruşturulmadı…

 Yaşamı boyunca 100’den fazla kırkbeşlik plak, 4 uzunçalar, 20 kaset ve yüzlerce deyiş bırakmıştır.

Kangal İlçesinin Minarekaya köyünde doğdu. İlkokulu Minarekaya’da okudu. Bu dönemde Bektaşi Cem cemaatlerinde, yörenin seyitlerinin ve ozanlarının etkisinde kalarak saz çalıp söylemeye başladı. Malatya’da ortaokulda okurken, ekonomik yetersizlikler nedeniyle ikinci sınıftan ayrıldı. Küçük yaşlardan itibaren şiir yazdı, deyiş ve nefes kurdu. Bağlamasıyla birlikte zakirlik yaptı.

1970 yılında İstanbul’a yerleşti. 1970’li yıllarda söz ve müziği kendine ait olan ilk 45’lik plağı çıkardı. Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre, Karacaoğlan, Aşık Veysel doğrularından yola çıkarak kendine insan sevgisini şiar edindi. Tüm yaptıklarında bu ana temayı temel aldı. 1972 yılında, Seyyit Halil Çiftlik’in kızı Muhibe Leyla Çiftlik ile evlendi. Bu evliliğinden Pınar, Çınar ve Damla adlarında üç kızı oldu.

Sanatında, 1970’lerden itibaren dönemin etkili aşığı Mahzuni Şerif’in izleri belirdi. Uzunca bir süre Mahzuni’nin deyişlerini çaldı ve okudu. Bu arada Alevi-Bektaşi aşık geleneğinden de kopmadı. Pir Sultan, Kul Himmet gibi ozanların birçok deyişini geleneksel kalıplardan çıkmadan seslendirdi.

1980’li yılların başlarında Alevî Dedeleri’nin çaldığı kısa kollu bağlamayı gündeme getiren ve halk müziğinin niteliğini yükselten Muhabbet Gurubu’nun (Arif Sağ, Muhlis Akarsu, Yavuz Top, Musa Eroğlu) oluşum fikri Akarsu’dan çıktı. Muhlis Akarsu, her yıl yapılan Hacı Bektaşi, Abdal Musa, Veli Baba, Pir Sultan gibi Alevî toplumunun kültürel etkinliklerine katılırdı.

1980’li yıllarda türkülerinden dolayı üç yıl cezaevinde yattı. O güne kadar usta malı deyişlerle kendini gösteren Muhlis Akarsu, 1980’lerin başından itibaren deyişlerindeki anlatımı güçlü, bağlamasına hakim ve sesini deyiş tavrında kullanabilen bir sanatçı görünümündedir.

Fikri kendisinden çıkan “Muhabbet” serisinin (4.hariç) her yapıtında yer aldı. Eserleri çeşitli türlerde şarkı söyleyen sanatçılar tarafından okundu.

Portekiz asıllı Kanadalı şarkıcı Nelly Furtado’nun 2006’da piyasaya sürdüğü 8 milyon satan “Loose” albümündeki “Wait For You” adlı parçasının müziğinin, Muhlis Akarsu’nun Kalan Müzik’den çıkardığı “Ya Dost Ya Dost” adlı albümünde yer alan, sözleri Pir Sultan Abdal’a ait olan “Allah Allah Desem Gelsem” adlı türküden izinsiz, telif ödemesiz “alındığı” anlaşıldı. Albümün kartonetinde “Wait For You adlı parçanın müziği ile ilgili bilgide Muhlis Akarsu’nun ve Pir Sultan Abdal’ın isimlerinden herhangi birinin yer almadığı görüldü.

Muhlis Akarsu’nun yapıtlarının hemen hemen tümünün lirik bir ifadeyle yapıldığı ve söylendiği hemen fark edilir. Repertuarının büyük bir bölümünde aşk ve sevda deyişlerine yer verdiği görülür. Akarsu’nun yar üzerine söylediği, feleğe çattığı, gurbete içerlediği, ayrılığa üzüldüğü yüzlerce deyişi vardır. Deyişlerinde toplumsal konulara da kayıtsız kalmaz. Ancak bu, sevgi üzerine söylediği deyişler kadar çok öne çıkmaz. Birkaç deyişinde cahilliğe, köleliğe, yoksulluğa başkaldırdığı görülür. Alevi-Bektaşi edebiyatının ve müziğinin deyiş türüyle ünlenen aşığı Muhlis Akarsu’nun Pir Sultan Abdal ve Karacaoğlan etkisindeki tavrını her zaman hissetmek mümkündür. 

Metin Altıok (Bergama, İzmir, 1941 – Ankara, 9 Temmuz 1993), Türk şair, yazar. 14 Mart 1941 yılında Bergama, İzmir’de doğdu. Karşıyaka Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünü bitirdi. Bingöl’ün Genç ilçesinde, Karaman imam hatip lisesinde felsefe öğretmenliği yaptı. Sivas katliamından (2 Temmuz) ağır yaralı olarak kurtuldu ancak komadan çıkamayarak 9 Temmuz 1993’te Ankara’da vefat etti. Şimdiye kadar bir ülkenin yakılmasını seyreden yerel yetkililer ve dönemin İçişleri Bakanı;   ve Başbakanı hakkında her hangi bir işlem girişimi yapılmadı. Oteli yakarken şeriat isteyenlere kazanız mübarek olsun diye gaz veren Belediye Başkanı hakkında da her hangi bir işlem yapılmadı. Atatürk heykeline saldırarak yerlerde sürüklenmesine izin veren hiçbir yetkili soruşturulmadı…Şiirleri 70’li yıllarda yayımlanmasına karşın Metin Altıok, şiirlerinin kaynakları bakımından 60’lı yılların geç ürün veren (ya da geç yayınlanan) şairlerinden biri olarak nitelendirilebilir.Gezginde Servet-i Fünun’dan, Ahmet Haşim’den, Dranas’dan, İkinci Yeni’ye, ve 60’lı yıllar şiirinin bazı ortak söyleyişlerine kadar çeşitli etkilenmeler bulunmaktadır. Bu kuşağın en romantik, duygucu şairleri arasında olan sanatçının dili yalındır. Benzetme yapmayı, anlaşılması güç olmayan simgeler kullanmayı sevdi. Bu kitabında halk şiiri biçimlerinden de yararlandı.Yerleşik Yabancı’da tüm şiirleri tek bir şiirmiş izlenimi uyandırmakta, söyleyişte ve konularda benzerlikler bulunmaktadır. Buna karşın, Kendinin Avcısında kendine özgü bir ses, romantik, acılı ve yalın bir söyleyiş gözlenir. Simge, alegori ve mecazlardan ölçülü bir tutumla yararlandığı bu şiirleriyle Türk şiirinin lirik geleneklerine bağlanmaktadır.

 • Gezgin (1976)
 • Yerleşik yabancı (1978)
 • Kendinin avcısı (1979, Ahmet Telli ile 1980 Ö. F. Toprak şiir ödülü)
 • Küçük tragedyalar (1981)
 • İpek ve klabtan (1987)
 • Gerçeğin öte yakası (1990, Cemal Süreya şiir ödülü)
 • Dörtlükler ve desenler (1990)
 • Süveyda (1991)
 • Alaturka şiirler (1992)
 • Şiirin ilk atlası (1992)
 • Hesap işi şiirler (1993)
 • Bir acıya kiracı (1998-Bütün Şiirleri)

Hasret Gültekin (d. 1 Mayıs 1971 – ö. 2 Temmuz 1993), müzisyen. Saz sanatçısı. 2 Temmuz 1993 Cuma günü camiden çıkan bir grubun çıkardığı olaylar sonucunda Sivas Madımak Oteli’nin yakılması sonucunda katledilerek öldürülmüştür. Şimdiye kadar o şehrin yakılmasını seyreden yerel yetkililer ve dönemin İçişleri Bakanı;   ve Başbakanı hakkında her hangi bir işlem girişimi yapılmadı. Oteli yakarken şeriat isteyenlere kazanız mübarek olsun diye gaz veren Belediye Başkanı hakkında da her hangi bir işlem yapılmadı. Atatürk heykeline saldırarak yerlerde sürüklenmesine izin veren hiçbir yetkili soruşturulmadı…

Sivas İmranlı’nın Han köyünde dünyaya geldi. Koçgiri aşireti’ne mensup bir Kürt’tür[kaynak belirtilmeli]. Süleyman ve Hacıhanım Gültekin’in üçüncü çocuğu olan sanatçı Türkçe’nin yanısıra ana dili Kürtçe’yi de kullanmıştır.

Gültekin 6 yaşında iken bağlama çalmaya başladı. Girdiği Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini yarıda bırakarak müzik hayatına başladı. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması’nda verdi ve ilk albümü “Gün Olaydı“yı 16 yaşında çıkardı. Büyük usta Talip Özkan`ın öğrencisiydi. 1989 yılında çıkardığı “Gece ile Gündüz Arasında” adlı albümü ile sadece sesi ile değil bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekti. Çok sayıda sanatçının albümüne müzik yönetmeni olarak imza atmıştır. 1991’de “Rüzgarın Kanatlarında” adlı bir albüm daha çıkarmıştır.

Sayısız uluslararası festivalde Türkiye’yi temsil eden Hasret Gültekin, 1991’de Yeter Gültekin’le evlendi, Hasret Roni babasının ölümünden sonra doğdu.

Pir Sultan Abdal Kültür Festivaline katılmak üzere gittiği Sivas’ta,22 yaşında,kundaklanan Madımak Oteli’nde hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Kalan Müzik tarafından “Seçmeler” adlı bir toplama albümü ve 1993 yılında Yunanlı Rambetiko grubu Prosechos ile birlikte verdiği “Ege’nin iki yakası” adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.

ASAF KOCAK ( 35)  AHMET ÖZYURT (21)  BELKIZ CAKIR , EDiBE SULARi , ERDAL AYRANCI
CARINA CUANNA, GÜLSÜN KARABABA,  HURiYE ÖZKAN (22) , YESiM ÖZKAN (20)
MEMEKSE KAYA (17), KORAY KAYA (12),  MUHiBE AKARSU (35) , ÖZLEM SAHiN (17) , NURCAN SAHiN (18) , MURAT GÜNDÜZ, SAiT METiN , SEHERGÜL ATES , UGUR KAYNAR (37)
SERPiL CANiK iNCi TÜRK , BEHCET AYSAN , HANDAN METiN , MUAMMER CiCEK
MEHMET ATAY , NESiMi CiMEN GÜLENDAR AKCA, YASEMiN(17) – ASUMAN SiVRi(16) KARDESLER
MURAT GÜNES (22) , AHMET ÖZTÜRK ( 21) , KENAN YILMAZ (21) , AHMET ALAN (22)
SERKAN DOGAN (19)
Şimdiye kadar bir ülkenin yakılmasını seyreden yerel yetkililer ve dönemin İçişleri Bakanı;   ve Başbakanı hakkında her hangi bir işlem girişimi yapılmadı. Oteli yakarken şeriat isteyenlere kazanız mübarek olsun diye gaz veren Belediye Başkanı hakkında da her hangi bir işlem yapılmadı. Atatürk heykeline saldırarak yerlerde sürüklenmesine izin veren hiçbir yetkili soruşturulmadı… Soruşturulmuyor! TEMİZ TOPLUM; DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI TALEPLERİ OANLARLA, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE TARAF! OLANLAR hadi görelim sizi…

Sombahar