Kafka 130 Yaşında

1

Kafka Kimdir3 Temmuz 1883’te Prag’da dünyaya gelen Roman ve Öykü yazarı Franz Kafka, 3 haziran 1924’te veremden ölmiştür. Dava, Şato, Dönüşüm, Açlık sanatcısı, Kafka’nın Felice’ye Mektupları gibi bir çok ölümsüz eseri olan Kafka günümüzde de en çok konuşulan yazarlardan biridir.

Kafka, Temmuz 1883’te Prag’da, moda eşyalar satan küçük bir dükkan işleten Hermann ve Julie Kafka ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kafka’nın 5 kardeşi daha olmuştur ancak iki erkek kardeşi daha bebekken ölmüştür. 3 kız kardeşi ise Kafka’dan daha uzun yaşamıştır. Hukuk okurken, boş zamanlarında yazmaya başlamıştır. Yazıları, ilk olarak Betrachtung, 1912 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Kafka’nın duygusal deneyimleri ve ailesiyle olan ilişkileri, yapıtlarında özellikle de günlük ve mektuplarında temel izlek olarak öne çıkmıştır.

Almancası Brief an den Vater yani Babaya Mektup olan eserinde, Kafka’nın bakış açısından babasıyla olan ilişkisi gözükmektedir. Hayatta olduğu süre içerisinde 7 kitap yazmıştır, bunların yanında 3 tamamlanmamış roman ve bir çok mektup ve günlük bırakmıştır gerisinde. Kafka yakın arkadaşı Max Brod’dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Max Brod’un Kafka’nın bu isteğini yerine getirmemesi sayesinde bugün bu eserleri okuma şansına sahipiz. Kafka tüm eserlerini Almanca yazmıştır.

Kafka, edebi açıdan en fazla Flaubert’dan etkilenmiştir. Modernist yazar olarak görülmektedir. Eserlerinde suç, özgürlük, yabancılaşma ve sorumluluk ayrıca otoriteye bireysel karşı koyma gibi temaları işlemiştir. Kafka’nın en tanınmış eserleri Dava, Şato ve Dönüşüm ‘dür. Kafka 3 haziran 1924’te verem’den ölmüştür.

Sombahar

One thought on “Kafka 130 Yaşında

  1. Kafka geçtğimiz, yaşadığımız ve geleceğimiz çağının dahisidir.

Comments are closed.

Next Post

Çeşme Kitap ve Kültür Günleri

Çar Tem 3 , 2013
Turizmin son yıllardaki en gözdesi Çeşme, 16 gün sürecek olan Kitap ve Kültür Günleri’nde edebiyatçıları ağırlıyor. Kumsalın ve güneşin başkenti Çeşme bu kez edebiyat diyor. Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği ve ilçenin gelenekselleşen etkinliklerinden biri olan Çeşme Kitap ve Kültür Günleri, bu yıl da ünlü edebiyatçılarımızı konuk ediyor. Şiir gecesi, söyleşi, imza […]