Kardeş Tabağı

Houshang Moradi Kermani

Houshang Moradi Kermani, İran çocuk edebiyatının dünya çapında tanınan saygın adlarından birisidir. Yapıtları dünyanın değişik dillerine çevrilen yazar, uluslararası birçok ödülün yanı sıra 2004 yılında İran’da “unutulmayanlar” devlet üstün nişanı ödülü sahibidir.

1944 yılında İran’ın Kerman kentine bağlı Sirç Köyü’nde doğan Kermani ilkokulu köyünde okuduktan sonra ortaokul ve liseyi Kerman’da tamamladı.

Houshang Moradi Kermani’ni dilimize kazandırılan yapıtları arasında Mecit’in Serüvenleri (3 cilt), Reçel Kavanozu, Ayın Ondördü Gibi, Tandır ve Testi’yi sayabiliriz.

İzlek Çeşitliliği

Houshang Moradi Kermani’nin yaşamından derin izler taşıyan çocuklar için yazdığı öykülerde izlek çeşitliliği göze çarpıyor. Onun yapıtlarında eğitimden, kültürel farklılıklara, tüketici haklarından demokratik toplum yapısı konularına değin geniş bir alanda geziniyor.

Kermani’nin Reçel Kavanozu ve Ayın On Dördü Gibi’de tüketici haklarından demokratik toplum oluşturma çabalarını, farklılıklar, eleştiri ve hoşgörü izlekleriyle karşılaşıyoruz.

Eğitim geniş izlek ağının içinde en fazla yer tutan olarak çıkıyor, Kermani’nin yapıtlarında. Reçel Kavanozu, Mecit’in Serüvenleri, Tandır, Ayın On Dördü Gibi yapıtlarında eğitimin öne çıktığını görüyoruz.

Kardeş Tabağı

Yazar, Türk çocuklarına sunduğu öyküleri için ‘komşu tabağı’ndan sunulan bir ikram olarak görüyor. Neden mi? Bunu Kermani şöyle açıklıyor, “Ben yıllarca sizin “komşu tabağı” içinde bize gönderdiğiniz öykü ve şiirleri büyük bir zevkle okudum…” dedikten sonra “komşu tabağı”nın boş geri gönderilmeyeceğini belirtiyor. Ben sözü Kermani’den daha ileriye götürerek “kardeş tabağı” olarak nitelendiriyorum, bu boş gönderilmeyen tabağı. Yazarın ülkemiz çocuklarına sunduğu tabağın adının bana göre “kardeş tabağı” olması nedenleri arasında kültürel benzerliklerimizden ve günümüz koşullarında bölge ülkelerinin kardeşliğinin pekiştirilmesi gerektiği inancımdan kaynaklanıyor.

Houshang Moradi Kermani’nin yapıtları Türk insanının yaşamına çok uzak değil. Sonuçta bir kardeş edebiyatın kardeş tabağından sunulan ürünlerdir, bunlar.

 

Mustafa ASLAN

——————-

Kaynakça:

Houshang Moradi Kermani, Mecit’in Serüveleri-1-2-3, Kelime Yayınları, İstanbul
Houshang Moradi Kermani, Reçel Kavanozu, Kelime Yayınları, İstanbul
Houshang Moradi Kermani, Tandır, Kelime Yayınları, İstanbul
Houshang Moradi Kermani, Ayın On Dördü Gibi, Kelime Yayınları, İstanbul
Houshang Moradi Kermani, Testi, Kelime Yayınları, İstanbul

Sombahar

Next Post

seni nasıl sevmeli

Cum Eki 28 , 2011
seni nasıl sevmeli önce gözlerine kalbimi koymalı inanasın diye kalbimdeki aşkına seni şarkı söyleyerek sevmeli dünyanın en güzel aşk şarkılarını kulağına fısıldayarak kollarımdayken. seni çocuklarla sevmeli dünyanın bütün çocuklarının annesi yapmalı seni arasında ikimizin aşkının meyvesi de olan. seni en umutsuz anımdsa sevmeliyim çünkü umut senin bir başka adın, her […]