Kartpostallar Tarihtir!

Kemal Sunal KartpostalıEski zamanlar o’dur ki yaşamların, yaşanmışlıkların geride kaldığı tarihi birer çöplük değildir ve asla sayfalarla birlikte doğaya karışıp kaybolmazlar. Eski zaman tanıkları da kalıcıdır ve yaşama hizmet eden unsurlardır. Gün gelir nostalji diye küçümsediğimiz anlık melodiler, çağrışım gücümüzü canlandırır, üzerimize sinen çağcıl ve henüz alışamadığımız kokudan sıyrılmamızı sağlar.
Sombahar.com forum sayfamız kapanmak zorunda kaldı.  Formdan geriye yazılmış, henüz düzeltilmemiş şiirler kaldı. Eski plaklar, kaset kapakları ve kartpostal fotoğrafları kaldı… Kartpostallar evet,  asıl yazma konumuz.. Forumumuzun emektar üyesi, forumun direği EKİN, bıkmadan usanmadan bu kartpostalları tarayıp paylaştı bizlerle. Kartpostallara her baktığımda, yüzümde yaşantılarımıza ait tebessüm oluştuğunu düşünüyorum. İşte bu sayfaya aldığımız Kemal Sunal kartpostalı. Bu kartpostalları sevgili EKİN’den alıp inceledim.

Kartpostallar Saflıktır

Arkasındaki yazılar beni mektup yazdığımız, bayram tebriği attığımız bir döneme götürdü. Belki o zamanların “özel’ine” girmiş olduk ama masumane bir askerlik ve ak pak sevdaların dilinden dökülmüş tümceler özel de kalmasa daha iyi olur düşüncesindeyim şimdi. Hasret ve gurbet olgularının işlendiği kart gönderme zamanları, sanki bir tez konusu…. Dönemsel olarak ihtişamlı fıkır fıkır bir Müjde Ar, bıçkın delikanlı Kadir İNANIR, Temiz surat Tarık AKAN, cesaretin simgesi Yılmaz GÜNEY, duru aşkların resmi Türkan ŞORAY…
Kimden nereye hangi kartpostallar göndermiş?

Sonra Eski Şehirlerin ortasında bir zamanlar yayalar geçermiş, bir zamanlar çay bahçeleri varmış? Sahi kaçımız farkındayız artık şehirlerin orta yerlerinde birer saat kulesi varlığını? Zaman bizi alıp uzaklarda harcıyor ama tümüyle de kopartamıyor geçmişten!

Herkesin bir kartpostalda sakladığı geçmişi vardır!

Şahbender KORKMAZ

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Comments

  1. Yeni yıldan veya bayramlardan bir iki hafta önce duygularımızı en yakın ifade eden kartpostalları binlercesi arasından seçip alır, arkasına heyecanla ve özenle, mesajlarımızı yazardık. Güzel dostluklar, anılar, seviyeli ve nitelikli paylaşımlar olurdu. 90 ‘lı yılların ortalarında kartpostalların postalların yerini, bilgisayarlar, cep telefonlerı almaya başladı. Belki de sadece kartpostalları değil anıları da yüzüstü bırakıp tükettik.
    Herşeyi tükettiğimiz gibi…

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: