Kelebeğin Rüyası

Kelebeğin RüyasıBasın gösterimi 19 Şubat’ta Kanyon Cinemaximum Sinemaları’nda yapılan Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği
Kelebeğin Rüyası filmi için söylenecek ilk şey, Şiirin ve şairin dünyasına ilişkin deneysel bir sinema fimi örneği olmasıdır. Erdoğan’ın şair Behçet Necatigil’i de oynadığı filmde Kelebeğin Rüyası’nda Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin, Zeynep Farah Abdullah rol alıyor. Filmde Yılmaz Erdoğan da şair Behçet Necatigil’i oynuyor. ‘Kelebeğin Rüyası’ filminin  1940’lı yılların Zonguldak’ında geçen film, tüberküloz (verem) hastalığından genç yaşta hayatını kaybeden şairler Muzaffer Tayyip Uslu ile Rüştü Onur’un hayatını anlatıyor. Bir çok kişiye göre ‘Yılmaz Erdoğan’ın en iyi filmi’ olarak nitelendirilen Kelebeğin Rüyası, açılış sahneleri ile etkileyici, ustalıkla işlenmiş ve yoğun bir emeğin ürünü olarak izlenilmesi gereken filmler arasında ön plana çıkmakta.

Film Kıvanç Tatlıtuğ’un ilk uzun metraj filmi. Oyuncu son dönemdeki dizi başarılarını sinemaya da aktarmış hatta daha da ustalaşmış gözüküyor.  Film, “tek parti döneminin yaşattığı acılara değiniyor mu” sorusuna vereceğimiz yanı ise malesef nereden baktığınıza bağlı şeklinde oluyor. Dönem acılarının deşilmesi sırasında bile mağduriyetini hiç yitirmemişlerle, mağduriyeti asla dile getirilmemişler arasında bir ayrım sergileniyor.

Filme yeniden dönecek olursak, şairin dünyası üzerine sadece ülkemiz açısından bir ilk dokunuş diyebiliriz. Doğrudan şiiri kapsayan ilk film de diyebiliriz.

Onur Genç Ada

Sombahar