KURGU KÜLTÜR MERKEZİ EDEBİYAT ÖDÜLLERİ

Kurgu Kültür Merkezi / Yayınları, kültürel ve sanatsal gelişimin, uygar ve şenlikli toplumun oluşturulmasına dün olduğu gibi bugün de katkıda bulunduğunu / bulunmaya devam ettiğini ve bundan sonra da edeceğini düşünmektedir. Bu bağlamda, edebiyatımızı ve edebiyatçılarımızı, özellikle de genç kalemlerimizi desteklemek amacıyla Şiir-Öykü-Roman ve Çocuk-Gençlik Edebiyatı Ödülleri’nin, toplam dört dalda, her yıl verilmesi kararlaştırılmıştır.

ŞARTNAME:

1. Yarışma dört dalda gerçekleştirilecektir:
a) Şiir b) Öykü c) Roman ç) Çocuk ve Gençlik Edebiyatı
2. Yazarlar, birden fazla dalda ayrı dosyalarla yarışmaya katılabileceklerdir. Yarışma tüm yazarlara açıktır.
3. Konular serbesttir.
4. Edebiyatçılar yarışmaya en az 64 (altmışdört) sayfalık yayına hazır dosyalarla katılabileceklerdir.
5. Yapıtlar bilgisayar ortamında yazılacak ve çıkışı alınıp çoğaltılacaktır. 6. Yapıtlar geri verilmeyecektir.
7. Yapıtlar beşer nüsha halinde düzenlenip en geç 15 Mart 2012 tarihine kadar başvuru adresine gönderilmelidir. Aynı tarihe kadar elden de teslim edilebilir.
8. Sanatçılar yarışmaya, gerçek adlarıyla, basında tanındıkları imzalarıyla katılacaklar; özgeçmişlerini kısaca yazdıktan sonra, bir fotoğrafla birlikte zarfa koyup aynı dosya içinde göndereceklerdir.
9. Ödüle katılan dosyalara her dalda sadece birincilik ödülü verilecektir. Sonuç 1 Eylül 2012 tarihinde açıklanacaktır.
10. Ödül alan yapıtlar aynı yıl içinde (örneğin 2012) basılmış olacaktır.

ÖDÜLLER:

1 Ödül kazanan yapıtlar Kurgu Kültür Merkezi Yayınları tarafından (1000/bin’den az olmamak kaydıyla) basılacaktır.

2 Ödül kazanan yazarlara, telif hakkı olarak basım adedi üzerinden kitap verilecektir (Örneğin 1000/bin adet için % 10 = 100/yüz kitap; 2000/ikibin adet için 200/ikiyüz kitap –gibi-).

3 Yayınevi, gerek duyması halinde, 10/on baskıya kadar ödül alan kitapların telif hakkını saklı tutacak ve 1. Baskıdan sonraki baskılarda % 10 üzerinden ve kitap 2. Baskıyı yaptıktan 6. Ay sonra olmak üzere, 4 taksit üzerinden para telifi (kitabın pisadaki satış fiyatı baz alınarak) ödeyecektir. 2. Baskılar için yazarla Ek Sözleşme yapılacaktır.

4 Gerek ödülle ilgili, gerekse ödül alan yapıtlar belli olduktan sonra, öncelikle Kurgu Düşün Sanat Edebiyat’ta “gerekçeleriyle birlikte” duyurulacak ve gerek görülmesi halinde, yapıtlarla ilgili yazarlarıyla söyleşiler düzenlenecek, bunlar Kurgu Düşün Sanat Edebiyat’ta yayımlanacaktır. Kurgu Düşün Sanat Edebiyat’ın kapanması durumunda, diğer dergi ve kitap eklerine yönlendirme yapılacaktır.

Not: Seçici kurul üyeleri herhangi bir dalda yarışmaya katılamazlar.

(Not: Seçici Kurul daha sonra kamuoyuna duyurulacaktır.)

BAŞVURU VE YAPITLARIN TESLİM ADRESİ:
Kurgu Kültür Merkezi
Konur Sokak 13/5 Kızılay-Ankara
Tel: 0312 419 54 85
www.kurgukulturmerkezi.com
kurgukulturmerkezi@gmail.com

Sombahar

Next Post

BİR HARF E-DERGİSİ 3.NESİR YARIŞMASI

Çar Ağu 17 , 2011
Belki ilk göz ağrınızdır, nereye gitseniz özlemini çektiğinizdir, vazgeçilmezinizdir Ankara… Belki sevdalandığınız, aşkı ilk tattığınız yerdir. Aşkınızın ilk şahididir sokakları, taşı, toprağı… Belki Gönül yaranızdır, ayrılığınızdır, acınızdır. Artık görmeyi bile istemediğiniz bir şehirdir… Evet sevgili okurlar, yarışmamızın teması: “ANKARA” Tarihi geçmişi ile de büyük önem taşıyan, Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’ya dair […]