Leyla Erbil’i Kaybettik

Leyla ErbilRadikal  Gazetesi’nin “Edebiyat, Devrimcisini Kaybetti” başlığıyla duyurduğu üzücü habere göre, usta yazar Leyla Erbil, hayata veda etti. Lösemi nedeniyle bir süredir Balat Hastanesi’nde tedavi görmekte olan ve iki gündür uyutulan Leyla Erbil, bugün (19 Temmuz 2013) saat 17.00 sıralarında hayatını kaybetti. Ünlü yazar 82 yaşındaydı. Leyla Erbil’in cenazesi Levent Camii’nden kalkacak.

1931 İstanbul doğumlu olan Leyla Erbil, İlk, orta ve liseyi İstanbul okullarında okudu. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı bölümünde eğitim gördü. Son sınıfta ayrıldı. Yazarlığa hikâye yazarak başlayan Leyla Erbil’in ilk  hikâyesi Uğraşsız’dır; (Seçilmiş Hikayeler Dergisi, 1956 Ankara) Giderek Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Ataç, Papirus, Yelken vb Edebiyat Dergilerinde yazı ve hikâyeleri göründü. Erbil, kendinden önce yerleşmiş olan yazın akımlarına bağlı kalmadı; roman, hikâye ve düz yazı metinlerinde Ortodoks Marxçıların karşısında yer almasıyla tanındı. Psikanilizin özgürleştirici yöntemlerinden yararlanarak, dinin, ailenin, okulun, toplumsalın ürettiği tabularla dolu ideolojilere karşı 1956’da başlayan mücadelesini dilin oturmuş kelime hazinesi ve söz dizimi kuralarını değiştirme çabasıyla sürdürdü. Yeni bir biçim ve biçem geliştirdi. Başlıca düşünce kaynakları Marx ve Freud olarak belirtildi.

1970 Türkiye Sanatçılar Birliği ve 1974 Türkiye Yazarlar Sendikası kurucularından olan Leyla Erbil, PEN Yazarlar Derneği üyesidir. 1961’lerde Türkiye İşçi Partisi üyesi olan Erbil, Türkiye İşçi Partisi’in Sanat ve Kültür Bürosu’nda görev almıştır. 1979’da çağrılı olarak gittiği ABD’de kendisine, Iowa Üniversitesi Onur üyeliği verilmiştir. Edebiyat Ödüllerine katılmayan Erbil, 2000- 2001 yılı Ankara Edebiyatçılar Derneği Onur Ödüllerini kabul etmiş, 2002 yılında ise, PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülü’ne ülkemizden ilk kadın yazar adayı olarak gösterilirken, “Türk dili ve edebiyata egemenliği, aynı, zamanda insana, hayata ve dünyaya karşı sorumlu aydın tavrı” vurgulanmıştır.

Leyla erbil’in Öykü Kitapları
Hallaç (1961)
Gecede (1968)
Eski Sevgili (1977)

Leyla erbil’in Romanları
Tuhaf Bir Kadın (1971)
Karanlığın Günü (1985)
Mektup Aşkları (1988)
Cüce (2001)
Üç Başlı Ejderha (2005)
Kalan (2011)
Tuhaf Bir Erkek (2013)

Leyla erbil’in Diğer eserleri
Tezer Özlü’den Leylâ Erbil’e Mektuplar (1995)
Düşler Öyküler (1997)
Zihin Kuşları (1998)

 

Sombahar

Next Post

Ekşi Sözlükte Yazar Olmak

Cts Tem 20 , 2013
Ülkemizdeki en iyi net projelerinden birisi olan Ekşi Sözlük,  sözlük yazarı olmak isteyenlerin de ilk tercihi durumunda. Ekşi Sözlük web sitesi aslında bir sözlük sitesinden çok muhabbet sitesi, kendine özgü dili, jargonu olan belli bir entellektürel düzeyi tutturmuş yazarların çoğunlukta olduğu bir topluluk ve elbetteki bunlarda dolayı çok Popüler. Ekşi […]