Limonun Faydaları

Limon her derde deva

Düzenli limon tüketen insanlar bir çok sağlık sorunu için aslında önlem almış oluyor.  Limonun yüksek tansiyon, enfeksiyon, kalp damar sağlığı gibi bazı hastalıkları önlemek için ideal olduğu düşünülmekte.

Limonda bulunan asit, dişlerin beyazlatılması için oldukça etkili olan bir maddedir. Özellikle karbonat ile karıştırılan limon ortaya oldukça sağlıklı bir diş temizlik ürünü çıkarır. Dişleri beyazlatan bu ürün birçok diş macunundan daha iyi sonuçlar sunar. Limon demek gripal enfeksiyon risklerine karşı önlem de demek.

 Limon suyunun eskiden beri özellikle  yaz aylarında saç rengini açmak için kullanıldığı bilinmektedir. Limon suyunun saç ve saç derisine başka faydaları da vardır. Saç derisinde kullanıldığında anti bakteriyel etkisiyle saç köklerini olumsuz etkileyen çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği ve kepek oluşumunu azalttığı bilinmektedir.

Limon çok güçlü bir antibakteriyel, antiviral, antiseptik etkiye sahiptir.  Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.  Limon aynı zamanda sindirime ve karaciğerin temizlenmesine yardımcıdır.

Limon ayrıca kahve ya da çaya damlatılırsa, kafeinin zararlı etkilerinin vücuda girmesine engel oluyor.

Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi C vitamini eksikliğinin karakteristik belirtileri arasındadır. Limon; yanık, kesik ve çeşitli cilt hastalıklarına bağlı cilt yaralarının iyileşme süresini kısaltmak için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Limon alkol ,sigara, yemeklerdeki baharat ve yetersiz tükürük salınımına bağlı ağızdaki kötü tat ve kokunun giderilmesine yardımcı olur. Nefes tazelemek için  bir bardak ılık suya bir limon sıkarak gün içersinde 2-3 defa ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

 Limon yemek suretiyle limonun içeriğinde bulunan pektin adlı lif sayesinde tokluk hissi vereceğinden dolayı açlık krizlerinden korunmuş olursunuz.

Limon yiyerek  toksinleri vücuttan daha kolay atmış olursunuz…

 

Sombahar