MEDEA-EURİPİDES

Dr. Aytuğ Gültekin’nin yazdığı MEDEA-EURİPİDES adlı tiyatro oyunun özeti

KİŞİLER
Medea
Sütnine
Lala
KORO (Korentli kadınlar)
Kreon (Korent Kralı)
İason
Aegeas (Atina Kralı)
Haberci
Medea’nın iki oğlu

PROLOGOS (Ön oyun, tragedyalarda olan ve olayların nasıl gelişeceği konusunda ip uçları veren bölümü.)

(Oyun Korent te Medea’nın evinin önünde geçer.)

SÜTNİNE:

“Keşke hiç geçmeseydi karanlık Symblegades kayalıklarının (İstanbul boğazı Karadeniz kıyısı girişindeki açılış kapandığı söylenen kayalar) arasından Kolkhise (Batı Gürcistan) doğru giden Argo gemisi.

((“Peliasa getirmek üzere altın postu (İason dan amcası Peliasın, hiç yapamayacağı bir iş isteyip “Altın postu” Kolkhisten getirmesini istemiş İason da bunu yapmak üzere Argo adlı bir gemiyle yola ÇIKMIŞ ve Kolkhise Kralı Aietesin Altın postu vermek için yapmasını istediği şeyleri yapmış ve Kralın kızı Medea’nın da kalbini çalarak yanına almıştır. Bu halde asıl arzusu olan Krallığı amcasından almak olan İason, amcasının isteğini yaparak  Altın Postu da alarak, dönmek üzere yola koyulmuştur.))

O zaman İason un aşkıyla yanıp tutuşan hanımım Medea da hiç varmayacaktı İolkos sırlarının önüne ve Peliasın kızlarını babalarını öldürmeye ikna etmeyecek kocasıyla birlikte buraya Korinthosa sürgün edilmeyecekti.

Ancak şimdi her yerde nefret hüküm sürüyor. İason ihanet ederek hanımın ve çocuklarına Kral Kreonun kızı ile soylu yataklarda güvey olmanın keyfini sürüyor. Hanımım ise bedenini acılara terk etmiş zamanını göz yaşlarına boğuyor. Buraya gelmek üzere ihanet ettiği babası, vatanı ve yuvası için kan göz yaşları döküyor. Nefret ediyor çocuklarından ve görmek istemiyor bile. Aklına kötü düşünceler düşecek korkarım.

Onu çok iyi tanıdığımdan dolayı biliyorum ki ruhu acımasız ve haksızlığa dayanamıyor. Gelin ile güvey in odasına girip her ikisininde göğüslerinden hançerleyecek ya da Kralla da adını öldürecek. Hatta daha büyük felaketler gelecek başına.

İşte çocukları Lala eşliğinde komşudan dönmekteler.

Özetin PDF hali: MEDEA-EURİPİDES

Dr. Aytuğ Gültekin
Latest posts by Dr. Aytuğ Gültekin (see all)