NEZİHE ARAZ’I KAYBETTİK

Nezihe ArazGazeteci-yazar Nezihe Araz, dün 87 yaşında yaşamını yitirdi. Üniversitede Behice Boran’ın asistanı olan Nezihe Araz, daha sonra Kenan Rifai’nin yaşamını yazanlar arasında yer aldı. Araz, son dönemde sosyal içerikli kitaplara imza attı.
NEZİHE ARAZ:
1922 yılında doğan, eski Ankara Milletvekili Rıfat Araz’ın kızı Nezihe Araz, 1941’de Ankara Kız Lisesi’ni, 1946’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe 1952’de Resimli Hayat dergisinde başlayan Nezihe Araz, Hayat Dergisi, Havadis, Yeni Sabah, Akşam, Tasvir, Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Hürriyet, Milliyet ve Meydan gazetelerinde çalıştı. Araz, şeref basın kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.

Çocuk oyunları yazdı

Nezihe Araz, Yunus Emre’nin yaşamını Dertli Dolap, Mevlana’nın yaşamını ise Aşk Peygamberi kitaplarında anlattı. Hazreti Muhammet ve Fatih Sultan Mehmet’in yaşam hikayelerini de yazan Nezihe Araz, şiirlerini Benim Dünyam ve Yalnız Ağaç kitaplarında topladı.
Meydan-Larousse, Larousse-Gençlik ve Kaynak Kitaplar Yayınevi’nin hazırladığı Türkiye Ansiklopedisi’nin yayıncıları arasında yer alan Nezihe Araz, müzikli çocuk oyunları da yazdı. Araz’ın Bozkır Güzellemesi, Öyle Bir Nevcivan, Alacakaranlık, İmparatorun İki Oğlu, Afife Jale, Cahide, Ballar Balını Buldum oyunları Devlet Tiyatroları repertuvarına alındı. O Kadın, Ekmek Kavgası, İhtiras Fırtınası, Afife Jale ve Hanım adlı senaryoları filme çekilen Araz, 1984’ten sonra televizyonda Hanımlar Sizin İçin adlı seri programa da imza attı.

Sombahar