NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLLERİ

Tomas Tranströmer 2011 Nobel Edebiyat Ödülü İsveçli şair Tomas Tranströmer’e verildi.
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada, 2011 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün İsveçli yazar Tomas Tranströmer’e verildiği belirtildi. Akademiden Peter Englund, “Şair Tranströmer’ün anlatımları bize gerçeğe yeni erişimler sağlar, Tomas Tranströmer, dünyanın en büyük şairlerinden biridir” dedi. Nobel Komitesi, 80 yaşındaki şairin “yoğun ve şeffaf imgeleri aracılığıyla gerçekliğe yepyeni bir yol açtığı için” ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Sombahar.com Nobel Edebiyat Ödülü’nü niye haber yapmadı?
içerikli e-posta iletileri almak hoşuma gitse de bu eleştirinin haklılığına neden olan tembelliğime de kızdım. Amacım Nobel Edebiyat ödülü hakkında ayrıntılı bir yazı hazırlamaktı ama yoğun gündem nedeniyle unutuldu. Her şeyden önce sitemiz bir online haber sitesi olmadığı için bilgi ve haber akışının ön sıralarında olamıyoruz. Keza biz bir güncel sanat haberini paylaştığımızda en iyi tahminle en az bin civarı site haberi girmiş oluyor. Durum böyleyken de bize düşen, haber olgusunu gerçekçi bir dille ve doğru olarak aktarmak oluyor. Haberlere bir “sombahar” bakışıyla yaklaşmak, yorumlamak ve olabildiğince nesnel kalarak yaklaşmak temel hedefimiz.

Ödüllere öteden beri yakın ilgi göstermedim ben. Bu ödül Nobel olsa da bu yaklaşımım değişmedi hiç. Bu ödülleri bana vermiş olsalardı heycan duyar mıydım? Bunda kuşkularım var. Bu yaklaşımın doğruluğunu tartışmak istemiyorum. Bakış açım böyle gelişti, içselleşti. Nitekim Jean Paul Sartre’nin, 1964 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandığında yaptığı konuşma beni hâlâ çok etkiler. İnanılır gibi değildi, Sartre ödülü reddetmişti.

“Ben eserimi yaratırken ödül aldım hem de çok. Bir Nobel ödülü buna artı bir şey katmaz, tam tersine beni aşağıya çeker. Nobel ödülü, tanınma peşinde olan amatörler için güzeldir. Ben yaşlıyım ve yeterince keyif yaşadım. Yaptığım her şeyi severek yaptım. En büyük ödül zaten buydu. Başka da bir ödül istemiyorum. Çünkü almış olduğum ödülden daha güzel bir şey olamaz.”

Bilindiği gibi Nobel Edebiyat ödülleri, her yıl Alfred Nobel’in sözleri ile “bir idealist eğilimi en farklı şekilde ifade eden” yazara verilmekte. İsveç Akademisi her yıl bu ödüle layık kişileri seçmektedir.  Alfred Nobelin bu sözü başlangıçta tartışmalara neden olmuştur. İsveç dilinde ‘idealisk’ sözcüğü ‘idealistik’ ve ‘ideal’ olarak çevrilmektedir. Bu da Lev Tolstoy ve Henrik İbsen gibi usta yazarların yapıtlarının, yeterince idealistik bulunmadığı için ödüle değer görülmemesine neden olmuştur. Peki Nobel Edebiyat ödülünü kabul etmeyen tek yazar olan Jean Paul Sartre dışında şimidiye kadar bu ödül kimlere verilmemiştir?

Nobel Edebiyat Ödülü Kazanamayan Yazarlar
Anton Çehov, Leo Tolstoy, Yaşar Kemal, Bertolt Brecht, Anna Ahmatova, Jorge Amado, Antonin Artaud, Georges Bataille, Maurice Blanchot, Jorge Luis Borges, Paul Celan, René Char, Hugo Claus, Joseph Conrad, Julio Cortázar, Jacques Derrida, Theodore Dreiser, Lion Feuchtwanger, Robert Frost, Hans-Georg Gadamer, Graham Greene, Aldous Huxley, Henrik Ibsen, James Joyce, Nikos Kazancakis, Arthur Koestler, D.H. Lawrence, W. Somerset Maugham, Sándor Márai, Arthur Miller, Yukio Mishima, Alberto Moravia, Robert Musil, Vladimir Nabokov, George Orwell, Fernando Pessoa, Ezra Pound, Marcel Proust, J.D. Salinger , Gertrude Stein, Wallace Stevens, August Strindberg, Arnold Toynbee, Marina Tsvetaeva, Mark Twain, FranzWerfel, Thornton Wilder, Tennessee Williams, Virginia Woolf, John Fowles, Lawrence Durrell.

Şimdi ben Nobel Edebiyat Ödülü alan yazarlar yerine Nobel Edebiyat Ödülü Kazanamayan Yazarlar’ın listesini yapıp, her sabah bu listeyi yeniden yeniden okumaz mıyım?

 

Şahbender KORKMAZ
Editör

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: Sombahar

%d blogcu bunu beğendi: