Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri

Senaryo yazma, sinema ve Tv dünyası ile ilgisi olsun olmasın hemen herkesin ilgisini çeker. Bir çok kişinin kafasında “bir senaryo yazsam” düşüncesi hep vardır. Hatta “hayatım senaryo” diyenler mi derseniz, bir senaryo yazdım hayatım değişti diyenlere kadar… İnsanların gerçek bir ilgisi vardır. Hele de günümüzde dizi sektörünün müthiş büyümesi ile birlikte özgün senaryo arayışları da çoğalmıştır. Günümüzde alaylı senaryo yazarları, alaylı yönetmen ve oyuncuları artık yerini sinemasal eğitimden geçmiş, akademik vizyona sahip profosyonellere bırakmış durumda… Bununla birlikte işin yazarlık kısmındaki “yetenek” kavramı geçerliliğini koruyor. Bu özellikte olanlara ya da amatör olarak senaryo veya film – dizi hikayesi yazanlara, yazım teknikleri konusunda da güncel bilgileri ve teknikleri takip etmelerini öneririz. Tam da bu ihtiyaca karşılık gelen bir kitaptan bahsetmek istiyoruz.

Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri..
Kitabın tanıtımını Sombahar.com editörlerimizden Mustafa Aslan’ın kaleminden okuyalım…
syd field screenplay

Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri

Senaryo yazımının öncü adı olarak anılan Syd Field’in ‘Senaryo:Senaryo Yazımının Temelleri’ adlı kitabı geçtiğimiz günlerde Alfa Yayınları rasında okura sunuldu. Yapıt senaryo ve senaryo yazımı hakkında önemli bilgiler sunan bir kaynak.

Konu Başlıkları

Syd Field’in ‘Senaryo:Senaryo Yazımının Temelleri’ ‘Senaryo nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlıyor işe. Kitapta yer alan öteki konu başlıkları ise şunlardır: Senaryo Nedir? Konu, Karakter Yaratımı, Karakter İnşası, Hikaye ve Karakter, Bitişler ve Başlangıçlar, Hikayeyi Kurmak, İki Hadise, Dönüm Noktaları, Sahne, Sekans, Olaylar Dizsinin İnşası, Senaryonun Biçimi, Senaryoyu Yazmak, Uyarlama, İşbirliği Üzerine, Yazdıktan Sonra …

“Senaryo yazımı sanatı, sessizliğin sözcüklerden daha çok işe yaradığı yerleri bulmaktır. Geçenlerde bir öğrencim bir sahneyi tamamladıktan sonra içinde, geri dönüp yazdığına bakma ihtiyacı belirdiğini söylemişti bana. Ne olduğunu bilmediği birşey canını sıkıyordu.Sahneyi okudu, sonra tekrar okudu ve ve sonra birden nasıl daha etkili hale getirebileceğini fark ediverdi, üstelik sadece iki satır diyalogl! “ (s.328)

Görsellik ve Senaryo

Syd Field’in ‘Senaryo:Senaryo Yazımının Temelleri’ adlı yapıtı görsellğin her gün biraz daha arttığı dünyamızda öne çıkan yapıtlar arasında kendini gösteriyor. Televizyon dizilerinin ve sinema filmlerinin her gün bir yenileri ekleniyor. Yenilerine de gereksinim duyuluyor. “Birgün herkes kendi yazdığı senaryodaki bir filmde oynayacak,” tezi ne kadar gereçekleşeir bilemem, ama senaryo her gün biraz daha yazınsal türler arasında öne doğru çıkıyor, duyulan gereksinim üzerine.

Syd Field’in ‘Senaryo: senaryo Yazımının Temelleri’ senaryo ile ilgili sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir yapıt. Bu alanda çalışma yapanların ve senaryo yazmayı düşünenlerin vazgeçemeyeceği bir kitap.

Mustafa ASLAN
———————————-
Syd Field, Senaryo:senaryo Yazımının Temelleri, I. Basım : Alfa Yayınları, İstanbul-Haziran 2013

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

%d blogcu bunu beğendi: