Seyir Defterimiz

2015 BİTERKEN
Yaşlı bir bilge, ’’Bana zamanın ne olduğunu sorulmadığı sürece zamanın ne olduğunu biliyorum; ama zamanın ne olduğu sorulduğunda bilmiyorum’’ demiş.
Zaman üzerine düşünürüz ama karşımızda nasıl bir şeyin olduğunu bilmeyiz. Nedir zaman? Saatlerin zamanı gösterdiğini söylediğimizde, aslında onlar neyi gösteriyorlar?

Takvimsiz, saatsiz bir sosyal hayat imkansız. İnsanlar yaşlandıkça, yılların, günlerin ve saatlerin baskısını daha çok hisseder. Zaman, boyun eğilen bir kader gibi görünür. Bizler bu süreçte faaliyetlerin ve işlemlerin aktörleriyiz. Bu sorulara yanıt vermek kolay değil. Tıpkı tekneler ve saatler gibi, uğraklar ‘’zaman’’ yardımıyla belirlenir.

O yüzden 2015’ i bitirirken, gerçek durumunuzu görmek için dönem sonu işlemi yapın kendinize. Bir yıl boyunca tuttuğumuz kayıtların doğruluğunu ölçmek için, tartma ve değerlendirme şeklinde bir kontrol yapalım. Yaşamımızdaki kıymetlerin kayıtlarımızdaki değeri ile gerçek değeri aynı olmasına rağmen, çeşitli nedenlerden dolayı farklılıklar oluşabilir. Bunu önlemek için en köklü tedbir envanter çıkarmaktır. Bu, sizin bir yıl boyunca yaptıklarınızın sonucunu öğrenmenize, yaşamdan ne kadar pay aldığınızı saptamanıza yardımcı olur.
Böylece yeni bir yılın, başlangıç noktasından bitiş noktasına etkili ve verimli bir biçimde taşınmasını planlarsınız. Bu arada dipnotlarınızı unutmayın! Çünkü dipnotlar yaşamın daha iyi anlaşılabilmesi ve yorumlanması için gerekli açıklamalardır.
2016 seyir defterinize kaybolmuş tarihlerin atılmaması dileğiyle…

Demet GÜNGÖR

Demet Kurt
Latest posts by Demet Kurt (see all)