ŞEYTAN GÜL DALINA DÖNERSE

Arzu Alır, “Şeytan Gül Dalına Dönerse” adlı şiir kitabında günümüz insanını ve sorunlarını şiirin şirin diliyle anlatıyor.

Dil, ses, söz, sözcük

Şairin üzerinde durduğu insan ve dille ilgili sözcükler günümüzdeki çıkmazları açıklamakta başvurduğu yollardan sadece birisidir.

Dil, ses, söz ve sözcük, ‘akıl ve yasak’ adlı şiirinde “sözcüklerle sınanır insan” (43) diyen Arzu Alır’ın şiirlerini anlamak için anahtar sözcüklerdir. Birçok şiirinde bu sözcüklerden biriyle karşılaşıyoruz. Örneğin:’insan söylerse,’ ‘kor ve kül,’ ‘akıl ve yasak,’ ‘kökler,’ ‘zulüm,’ ‘bana gözlerini gönder,’ ‘sis,’suç susmalı,’ ‘yağmurda kaybolmak,’ ‘sır,’ ‘ararken,’ ‘bulanık,’ ve ‘buzlar kırılırken.’

Umut

‘Sonsuz bir ışıktan umut sağmayı’ söyleyen şairin, her dizesi umudu yeşertmek içindir, bu ülkede ve bölgemizde. Ancak, karşılaştığımız ‘ölüm,’ ‘intihar’ sözcükleri bizi farklı bir yöne yöneltmesin şiirlerin umut yüklü olması konusunda. Aksine yaşan dolu dizeleri vardır, ‘sabah’ (88) adlı şiirinde tanık olduğumuz gibi. Karşıtını göstererek olumluyu verme yolunu seçiyor, Arzu Alır. ‘Kelebek Kanatları’ adlı şiirinde dediği gibi, ‘gelecek olmayacak uyanmadıkça’ (s.70)

Bölgemiz

‘Ortadoğuda’ adlı şiirinde bölgemizde yaşananları anlatıyor, birçok şiirinde yansımalarını görebildiğimiz. Örneklemine aldığı ülke Suriye’dir. Şiirde geçen iki kent: Şam ve Halep’tir. Şair bu iki kenti bölgemizde yaşananları iki kentin çocukları üzerinden anlatmasındandır.

‘suç susmalı’ adlı şiirinde ise kanayan bir başka yaraya Filistin’e dikkat çeker.

“İspanyollar ve Araplar

Aynı şarkıyı söylüyorken

şamın sokaklarında

… ”

(ortadoğuda, s.24)

Kadınlar ve çocuklar

Şiirlerinde kadınlara ve çocuklara duyarlılığını gördüğümüz Arzu Alır ‘gitmek mi’ adlı şiirinde bir kadın olarak kendinden söz ederken “yetmiş üç doğumluyum/yetmez mi/bir delinin ömründen yediğim” (s.73) diyor.

Şair, ‘aşkın davetkar sultanları’ olarak nitelediği kadınları anlattığı ‘seyir defteri’ adlı şiirinde ‘biz kadınlar/korkudan başımız eğiliyor/yerlere vuruyor dizlerimiz/ dua niyetine” (s.63) diye sürdürdüğü şiirinin öteki dizelerinde hem cinslerinin ortak sesi olur.

Çocukların anlatıldığı şiirlerde dil, din ve etnik köken aramaz dizelerini armağan etmek için. Çocuklara karşı büyüklerin mahcubiyetini anlattığı ‘ateşle duman’ adlı şiirinde “gül koyamadık/başucunuza çocuk” (68) dizeleri anlatmaktadır.

Kaynaklarından kimileri arasında mitoloji, din ve bölge kültürünü sayabileceğimiz Arzu Alır’ın şiiri günümüze tanıklık etmenin de ötesinde güzel bir geleceğin de muştucusudur.

Mustafa ASLAN

* Arzu Alır, Şeytan Şeytan Gül Dalına Dönerse (şiir) I.Basım:Ocak 2010, Everest Yayınları-İstanbul

Sombahar