Simav 16 ncı Şairler Buluşması / Halil GÜRKAN

            (Halil GÜRKAN “Sağda”, Simav Belediye Başkanı Kasım KARAHAN “Solda” ın elinden teşekkür belgesini alırken)

      Simav 16. Eynal Kaplıcaları Şairler Şöleni’ne Eskişehir Şairler Derneği’ni temsilen İLESAM üyesi olarak katılmak üzere 13 Mayıs 2011 Cuma günü saat 12.00 sularında, gönlümde Simav özlemi ile Simav Otobüs Terminali’ne indim. Gelirken yolda gözlerim yeşili yudum yudum içmişti. İnince de ciğerlerim Simav havasını derin derin solumaya başladı. Simav’ın yeşilliği bana hep Karadeniz Bölgesi’ni hatırlatmıştır. Yeşilini ve çevresini saran dağları Karadeniz Bölgesi’ne benzetirim. Belki de Simav’a hep mayıs ayında geldiğimdendir.

Terminal nizamiyesinde bulunan belediye görevlisine kendimi tanıttım. Görevli, çok ağır bir misafiri karşılar edasıyla bana “hoş geldiniz” dedi ve hemen oturmam için sandalye temin etti. Biraz sonra belediyeye ait bir araçla, bize önceden bildirildiği üzere, isimlerinin Seda Karaince, Esra Acaroğlu ve Nezahat Mencik olduğunu sonradan öğrendiğim üç güler yüzlü genç kız geldi. Beni nazik bir şekilde araca davet ederek, saat 11.00 de başlamış olan, Sayın Mustafa Firengiz’in konuşmacı olduğu “M. Akif  ERSOY – İstiklal Marşı” konulu sempozyuma götürdüler. İLESAM’ı temsilen gelen Genel Başkan M. Nuri Parmaksız, yönetim kurulu üyesi Pehlivan Uzun, denetim kurulu üyeleri Durak Turan Düz ve İbrahim İmer, haysiyet kurulu üyeleri İ. Bora Binatlı, Abdullah Satoğlu, Celal Oymak ve Sadettin Kaplan dinleyiciler arasında yerini almışlardı. Şair konuklarla Simav Halkı ve öğrencilerin dinlediği sempozyumun sonunda, benden önce gelen şairlerle ayak üzeri hoş-beş edip belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde fahri olarak görev yapan ve etkinlikler boyunca her konukla neredeyse ayrı ayrı ilgilenen Sayın Ayşen GÜZEL’in rehberliğinde Eynal Kaplıcaları’na gelerek Ocakbaşı Salonu’nda kahvaltı edip oteldeki odalarımıza yerleştik. 

Saat 14.00 de Ali Haydar Nakipoğlu Parkı’nda düzenlenen Raşit Selçuk’a ait resim sergisinin açılışını yapıp sergiyi gezdik. Oldukça kalabalık bir izleyici eşliğinde birbirinden güzel fotoğrafları seyraderek emeği geçenlere teşekkür ettik. Sergi sonrasında verilen serbest zamanı tabii ki dünyaca ünlü Eynal Kaplıcaları’nın cilt hastalıkları, kırık ve çıkık, kireçlenme, mide ülseri, egzama, bel fıtığı, böbrek taşları, romatizma, siyatik, ruhen ve bedenen görülen yorgunluklar, kadın hastalıkları, nevralji, nevrit, limbo, amaliyat sonrası rehabilitasyon gibi hastalıklara şifa olduğu bilinen suyu ile birlikte olarak geçirdik.

Mükemmel hazırlanmış bir masada samimi sohbettler eşliğinde yediğimiz akşam yemeğinin ardından akşam proğramı için Eynal Aile Gazinosu’na geçtik. Proğramın açılış konuşmasını önceki yıllardan da tanıdığım son derece efendi, bilgili ve görgülü olduğu her halinden anlaşılan, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Mustafa Teneke yaptı. Daha sonra Simav Belediye Başkanı Sayın Kasım Karahan ve Kütahya Milletvekili Sayın Alim Işık’ın da katıldığı gecede sırasıyla M. Nuri Parmaksız (Ank.), Abdullah Satoğlu (Ank.), İ. Bora Binatlı (Ank.), Sadettin Kaplan (İst.), Sevil Mısırlıoğlu (Hatay), Şefki Dinçal (İzm.), Mustafa Firengiz (Ank.), Yalçın Benlican (İzm.), Faruk Anbarcıoğlu (Bursa), Temel Şahin (Aşık Turabi) (Bursa), Pehlivan Uzun (Ank.), Vedat Fidanboy (Ank.), Celal Oymak (Ank.), Esat Anık (Kütahya), İsa Kayacan (Ank.), Pınar Atay (G.Ant.), Şemsettin Dervişoğlu (Adıyaman),  Necmettin Selçuk (İst.), Yusuf Bilge (İst.), Nedim Saatçioğlu (İst.), Ö. Gülay Atacan (İzm.), Gülten Öztürk’ün sunumuyla şiirlerini okurken, Engin Çır ve İsa Kahraman şarkı ve türküleriyle gecenin lezzetini zirveye çıkardılar.

14 Mayıs 2011 Cumartesi sabahı bütün konuk şairler gibi ben de Eynal Kaplıcaları’nın şifalı suyundan aldığım zindelikle Ayşen Güzel liderliğindeki mihmandar ekibin dostça davranışları ışığında kahvalılarımızı yapıp proğram gereği Simav Belediye Başkanı Sayın Kasım Karahan’ı ziyaret amacıyla yüreği gibi aydınlık olan odasında yerimi aldım. Orada anladım ki karşılaştığımız tüm belediye görevlilerinin sergilediği zerafetin, inceliğin, nezaketin kaynağı Sayın Başkan’mış. Kısa bir sohbeti takiben belediyenin üç yıl evvel hazırladığı “Yaş Kütüğ” ne şilt çakma töreni gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşü ile Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk büstüne İLESAM genel başkanı Sayın M. Nuri Parmaksız tarafından çelenk konuldu.

Zamanın öğlen vaktine ulaştığı saatlerde Simav’a 4 km mesafede bulunan Yeşilköy Beldesi’ndeki Değirmen Restoran’a ait , yeşilin neredeyse her tonunun bulunduğu bahçede bulduk kendimizi. Bahçeye kurulmuş olan ses tesisatından yine sunucu Gülten Ertürk sırasıyla, İsmail Tunç (Ank.), Murat Duman (Ank.), Bahattin Karagöz (Ank.), Şükrü Öksüz (Aydın), Şerife Çınar (İzmir), Alaattin İkican (Kırklareli), Ergün Veren (Ank.), Serdar Öncül (Düzce) ve Yıldırım Katrancı’yı(G. Antp.) şiir okumak, İsa Kahraman’ı ise türkü çalıp söylemek üzere mikrofana devet etti. Birbirinden güzel şiir ve türkülerle beraber  etrafı buram buram saran gözleme kokusu bir süre sonra tabaklarda nefis gözleme olarak ayran eşliğinde masalarımıza geldi. Yine Simav Belediyesi elamanlarının son derece samimi gayretleri gözlerden kaçmadı.

Mehteranın hem kulaklara hem de gözlere ziyafet çektiği, folklor gösterilerinin yapıldığı Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen “Büyük Hayır Etkinlikleri” ne katılarak helva karma şenliğini izledik. “Büyük Hayır” etkinliğinin Simav ve köylerinde yaşayan insanların katılımı ile yapıldığını, etkinlikten önce halktan koç, erkeç, dana gibi kurbanlık hayvanla buğday, fasülye, bulgur, mısır gibi yiyecekler toplanarak, yörede sünnet olmamış yoksul, kimsesiz, muhtaç erkek çocuklar tespit edilerek  “Büyük Hayır” a hazırlık yapıldığını, cumartesi günü dualar ve şenlik eşliğinde sünnet yapılıp, Pazar günü de tüm halka yemek verildiğini öğrendik.

Yine akşam yemeğinden önce verilen serbest zamanda herkes kaldığı otel odasındaki küvetlerde Eynal Kaplıcaları’nın şifalı sularından nasiplendi. Hoş bir akşam yemeğini takiben Eynal Aile Gazinosu’na geçildi. Benim de şiir okuduğum gecede sırasıyla Mehmet Firengiz (Ank.), Mustafa Ayvalı (Amasya), Kadir Güven (Kütahya), Emin Zeybek (Bursa), İbrahim İmer (Ank.), Durak Turan Düz (Ank.), Abdulkadir Güler (Aydın), Hasan Akar (Tokat), Yunus Kara (Düzce), M. Ali Demircan (İst.), Sebahattin Abi (Bursa), Hayatcan Öztürk (Bursa), Osman Karaaslan (Simav), Asım Kısbet (Simav), Aylin Enginer (Kütahya) şiir okurken Engin Çır sanat müziği, Temel Şahin (Aşık Turabi) de türkü ziyafeti çekti.  

15 Mayıs 2011 Pazar Günü kahvaltımızı yaptıktan sonra kendi araçlarıyla gelip hemen ayrılacak  konukları uğurladık. Uğurlama sırasında ve uğurlama sonunda yapılan lezzetine doyamadığımız ayak üstü sohbetten sonra kalanlar da eşyalarını toplayıp bize tahsis edilen Simav Belediyesi’ne ait otobüse koyduk. Güzel mihmandarımızın önderliğinde “Büyük Hayır” öğle yemeğine katıldık.  Yemek için Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu Spor Salonuna girdiğimizde, sünnet olan çocukların ikişerli, üçerli yataklara yatırıldığını, ailelerinin de büyük bir mutluluk içinde başlarında beklediklerini gördük. Her şeyin gönüllülük esasına dayandığına, bu nedenle de bütün yüzlerden mutluluğun aktığına şahit olmak başta ben ve diğer tüm insanların yüreklerini sevinçle doldurdu. Belki de hiç  bir yerde tatmadığım lezzetle yediğimiz yemekten sonra sünnet olan çocuklara geçmiş olsun dileklerimizi iletip, belirli yerlere konan “yardım sandıkları” na bir miktar yardım yaptıktan sonra bütün kalbimle bu etkinlikleri gerçekleştirenlere, sebep olanlara, maddi veya manevi hizmeti geçenlere dua ettim.

Ömür boyu aklımdan çıkarmayacağıma inandığım bu hoş görüntülerden sonra, yine yöre halkının pide, soğanbastı, güveç gibi yiyecekler yaparak geldikleri Değirmenciler Mahallesi’ndeki “Hıdrellez Şenliği” ne katıldık. Bir yıl önceden sadece hıdrellez için yapılan “ahlat turşusu”ndan yedik. Hayır amacıyla dağıtılan lokmalarla ağzımızı ve gönlümüzü tatlandırdık.

Bütün bu güzellikleri bizlere yaşattığı için Simav Belediye Başkanı Sayın Kasım Karahan ve ekibine sonsuz teşekkür dileklerimle saat 15.00 otobüsüyle seyrine doyamadığım Simav’dan ayrıldım.

                                                                                                               Halil  GÜRKAN

                                                                                                                Eğitimci – Şair

                                                                                                                  ESKİŞEHİR

Sombahar