Sombahar.Com’a Usta Kalemlerin Dokunuşu

Yazma süreci çok karmaşık, üstelik çoğunlukla ortaya çıkan ürünle noktalanmıyor. Okurun onayı, istemesi ve çabası da gerekiyor. Ancak yine de her yazar, okuruyla buluşma konusunda şanslı değil. Keza bu kanalları açık tutan unsurların ölçütü her zaman estetik kaygılar olmuyor. Toplumsal ilişkiler, gruplar, ilişkiler vb. daha belirleyici. Sombahar.com’un amacı ise yazarın okuruyla dolaysız buluşmasını sağlamak. Elbette ki ekonomik koşullar ve sanatsal üretkenlikler ölçüsünde.

Günümüzde yazınsal ürünlerin okurla buluşmasında, kültür sanat kategorisindeki internet sitelerinin payı büyük. Ancak tanıtım olanakları sosyal medya ve arkadaş çevresiyle sınırlı olanların işi şansa kalmış durumda. Öte yandan büyük sponsorların desteğiyle, bir nevi paralı askerler konumuna düşürülen yazarlarıyla, fiziki-sanal oluşumlar için herşey tozpembe.

Sombahar.com kurulduğu ilk günden itibaren gönüllü yazınsal desteklerle ayakta kalmaya çalıştı. Hosting ve alan adı giderlerini bir kişinin üstlenmesi kolaydı, ancak güncel bilgi girişi mental açıdan bir kişinin altından kalkacağı şey değildi. Böyle bir dönemde imdada, geçen yıl zamansız kaybıyla bizi derin üzüntüye boğan Mustafa Aslan yetişmişti. Bitmeyen yazma enerjisiyle gazetelerde yazıp, kendi kitaplarını yayımlarken arada sombahar.com’a da yazılar gönderdi. O artık geçmiş yazılarıyla ve anılarıyla bize destek olmaya devam ediyor.

Kovid-19 adlı virüsün bizleri odalarımıza kapattığı bir dönemde, buralarda bir hareketlenme yaşandı, bir canlanma… Usta ve dost kalemlerin dokunuşu sayesinde, güncel ve beklentisiz bir ortam oluştu. Attilla Aşut ve Aydoğan Yavaşlı düzenli yazı göndererek, sombahar.com’a bir nevi hayat suyu oldular ve tam bir abilik örneği gösterdiler. Ardından Dr. Aytuğ Gültekin öykülerini paylaştı bizimle. Cem Savran, Cengiz Kaplan, Engin Turgut, Gülşen Ersan, Hasan Sertkaya, Haydar Ünal, Hüseyin Şahin, Koray Feyiz, Öner Fikri, Özgen Seçkin, Ramazan Teknikel ve Tuğrul Keskin şiir gönderek destek olurken; Abdülkadir Budak, Emel Güz ve Tugrul Tanyol’da izin istediğimiz şiirler için bizi kırmadılar.

Sombahar.com, yazarı okuruyla dolaysız buluşturma işlevini sürdürmeye kararlı. Entelleküel bilgi akışının sağlanması ve sürdürülebilirliği için yeni katılımlar önemli. mail adresimiz: sombahar.com@gmail.com

Şahbender Korkmaz
sombahar.com

Şahbender Korkmaz
Şahbender Korkmaz (Tüm Yazıları)

Next Post

BÖYLEYKEN BÖYLE… / AYDOĞAN YAVAŞLI

Paz Tem 19 , 2020
2012 Mart başları… Washington DC banliyölerinden birindeyiz, Maryland’te. Küçük oğlumun Amerikalı dostu Shannon F. ile benim çat-pat İngilizcem ile konuşuyorduk. Shannon, bir ara Dünya’nın ABD’ye ihtiyacı olduğunu söyleyince tepem hafiften attı. Bana kalırsa sizin ihtiyacınız var, dedim. Irak’ta öldürdüğünüz çocukların size ihtiyaçları yoktu ama sizin Irak’taki enerji kaynaklarına vardı. Hakeza […]
BÖYLEYKEN BÖYLE… / AYDOĞAN YAVAŞLI