Tanpınar Edebiyat Yarışması Mektup Dalında

1

Edebiyatımızın usta ismi Ahmet Hamdi Tanpınar anısına, Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl  edebiyatın değişik dallarında düzenlenen yarışmaların onuncusu, ‘İkinci Zamana Mektuplar’ temasıyla mektup dalında yapılacak.

2001 yılından bu yana aralıksız yapılan yarışmalar ‘şiir’ alanındaki çalışmanın ardından geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmemişti. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmanın duyurusu dün Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile jüri üyeleri Prof. Dr. Abdullah Uçman, Ali Çolak ve Metin Önal Mengüşoğlu tarafından Haraççıoğlu Medresesi’nde yapıldı. Jüri Başkanı Hilmi Yavuz ise rahatsızlığı sebebiyle toplantıya katılamadı.

Mustafa Dündar, geçen yıl yapılan ‘şiir’ yarışmasından sonra ‘acaba yeter mi’ diye düşündüklerini hatırlattı. Ancak yarışma için yoğun talep geldiğini belirten Dündar, “Gelecek nesil edebiyatçılara bir zemin olması dolayısıyla önemli bir yarışma olduğu ifade edildi. Bizim de devam etmesi yönünde düşüncemiz vardı. Amacımız, yeni kalemlerin kazanılmasının yanı sıra Tanpınar’a bir saygıdır.” dedi. Ali Çolak, Tanpınar’a, babasının memleketi Artvin, öğretmenlik yaptığı Erzurum ya da bir süre yaşadığı Antalya yerine Bursa’nın sahip çıkmasının önemine işaret etti. Çolak, “Roman yarışması sonrası edebiyatımız Cem Kalender ismini kazandı. Kalender şu an üçüncü romanını yazıyor. Geçen yıl da Ercan Yılmaz şiir ödülü almıştı, yeni kitabı yayımlandı.” dedi. Metin Önal Mengüşoğlu ise yarışmanın yeniden başlatılması nedeniyle Başkan Dündar’a teşekkür etti. Yarışma için son başvuru tarihi 22 Nisan 2011. Sonuçlar 30 Nisan’da açıklanacak. Birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 3 bin ve mansiyonlara ise 2 bin TL para ödülü verilecek. Ödüller 7 Mayıs’ta sahiplerine teslim edilecek. (www.osmangazi.bel.tr / 0224 270 70 42)

Sombahar

One thought on “Tanpınar Edebiyat Yarışması Mektup Dalında

  1. nasıl katılacağımız hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Comments are closed.

Next Post

3. Ahmet Tufan Şentürk “Türk Şiirine Hizmet Ödülü”

Çar Şub 16 , 2011
3. Ahmet Tufan Şentürk  “Türk  Şiirine Hizmet Ödülü” (2009- 2010) sonuçları açıklandı             2009- 2010 yılları içerisindeki yayın çalışmalarının değerlendirildiği, “Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiirine Hizmet Ödülleri” yle ilgili sonuçlar belli oldu.             Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. İsa Kayacan ve Yarışma Genel Koordinötörü Mustafa Ceylan’ın yaptıkları ortak açıklamaya göre; […]