Tarık Dursun K, Hayatını Kaybetti

Edebiyat ve sanat dünyası çok yönlü bir sanat insanını daha kaybetti. Tarık Dursun K,  bir süreden beri yaşamını İzmir’in Foça ve Karşıyaka ilçesinde sürdürüyordu. Ünlü yazar, tedavi gördüğü Alsancak Devlet Hastanesi’nde bugün saat 16.00’da akciğer yetmezliğine vefat etti. Tarık Dursun, parkinson tedavisi görmekte iken dün durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırılmıştı.

Tarık Dursun K Kimdir?

Anadolu Gazetesi, Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde günlük yazılar, Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazan, senaryo yazıp rejisörlük yapan Tarık Dursun K, sanat dergileri de çıkardı. Şiirle başladığı yazın hayatına hikayeyle devam eden yazar, sanatın hemen her dalında eserler verdi. Romanlar, denemeler, eleştiriler, çocuk kitapları yazdı,  çeviriler yaptı.

1961 Türk Dil Kurumu Hikaye Ödülü, 1967 Sait Faik Hikaye Armağanı, 1984 Orhan Kemal Roman Armağanı, 1985 Sait Faik Hikaye Armağanı, 1987 Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü, 1991 Yunus Nadi Roman Armağanı, 2006 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazanan Tarık Dursun K, geçtiğimiz yıl İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyeliği’ne alınmıştı.

Sombahar

Next Post

DEMET’İN MOSKOVA NOTLARI

Çar Ağu 19 , 2015
Seyahat hazırlıkları bitti , yola çıkıldı. Ankara Esenboğa Havaalanı, İstanbul Atatürk Havaalanı derken, uçağımız Moskova Sheremetyevo Uluslararası Havaalanına indi. Yabancı bir havaalanı, dilini bilmediğimiz insanlar… İşte dedim kendi kendime, şimdi başlıyor yeni dünyaları keşfetmek. Japonya daki 23th Scout World Jamboree’ ye katılmak üzere 27 kişilik bir grupla yola çıkmıştık. Jamboree […]