Tatar Ramazan’ın Yazarı

Kerim Korcan Kimdir?
Efsane roman, efsane sinema filmi , efsane dizi ve nihayetinde efsane karakter Tatar Ramazan… Tatar Ramazan’ın Yazarı Kerim Korcan, 1918’de Adapazarı doğumludur. Kerim Korcan’ın babası Murat usta, yoksul bir saat tamircisiydi. Kerim Korcan, yoksulluktan dolayı ilkokul 4. sınıfa kadar ancak okuyabildi. Çocukluğunda kahveci, dondurmacı, köfteci ve berber çıraklığı gibi işlerde çalıştı. Kerim Korcan, 1938 yılında siyasi polis tarafından gözaltına alındı ve yine aynı yıl Donanma Kor Askeri Mahkemesinde İsyan Suçlusu olarak yargılandı. Yargılanma sonucu Kerim Korcan, 12 yıl ağır hapse mahkûm edildi. Sinop Cezaevinde 10 yıl hapis yatan yazar, çıkar çıkmaz askere alınır. Askerliğin bitiminde yani 1950 yılında İstanbul’a geldi ve marangozluk yaparak yaşamını kazanmaya çalıştı.
1957’de Vatan Partisi yöneticiliğinden kovuşturmaya uğradı. Türk Ceza Kanunu’nun ünlü 141 ve 142. maddelerine karşı gelmekten tutuklandı. İki yıl Sultanahmet Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra 1959’da beraat etti.
Kerim Korcan, 1962’de Milliyet gazetesinin “Bir Memleket Gerçeği” konulu yarışmasında “Köşe” adlı röportajıyla ikinciliğe değer görülür. Yazarın, “Linç” adlı romanı 1970’de filme alındı ve ardından da oyun haline getirildi. ´Linç´ filmi 70´li yılların en önemli filmlerinden biriydi. Kerim Korcan´ın romanından uyarlanan filmde cezaevindeki mahkûmlar arasında yaşanan iktidar savaşı anlatılıyordu. Linç Filmi 1970 yılında Ali Yaver – En İyi Görüntü Yönetmeni, Bilge Olgaç – En İyi Yönetmen, En İyi 3. Film, En İyi Stüdyo Çalışması ödüllerini aldı.
1976 yılında Tatar Ramazan adlı öykü kitabı tiyatroya uyarlandı. AST ve İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından sahnelendi. “Ateşten Köprü” adlı romanında komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla İstanbul DGM´de yargılanan yazar Kerim Korcan 4 Mayıs 1989’da beraat etti.
1990 yılında Kerim Korcan´ın Tatar Ramazan adlı öyküsü tiyatrodan sonra sinema filmine uyarlandı filmin başrolünü Kadir İnanır oynadı, filmin müziklerini Ahmet Kaya´ya yaptı. Ölümsüz birçok esere imza atanve hayatı hapisahnelerde, kovuşturmalarda geçen Kerim Korcan, 9 Kasım 1990’da kanser hastalığına yenik düşerek hayata veda etti.

Kerim Korcan, Tatar Ramazan’ı 1969 yılında yazdı. Tatar Ramazan dokuz hikâyeden oluşan kitaptır. Kitabın sekiz hikâyesi, hapishane yaşamından kesitler içerir. Cezaevi müdürü, gardiyan gibi görevlilerin davranışlarının yol açtığı olayları anlatır.

Kerim Korcan’ın eserleri
Tatar Ramazan (Öykü)
İdamlıklar (Öykü)
Ter Adamlar (Roman)
Patrona (Roman)
Linç
Dimitrof Geçiyor (Roman)
Canlı Bayraklar (Öykü)
Ölüm Pusuda (Öykü)
Ateşten Köprü (Anı)
Harbiye Kazanı (Anı)
Ey Gaziler (Şiir)
Acılar Çemberi (Çocuk Romanı)
Capon (Çocuk Romanı)

Sombahar

Next Post

Aydınların cılız bile olmayan barış sesleri

Çar Ağu 5 , 2015
Bu yazıyı mutlaka okuyunuz… Yazının Linki Tweet it Share on Reddit Pin it Email Hakkında En Son Yazıları SombaharSombahar.com'un Sombahar Dergisiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Sitemize yazı göndermek isteyenler, başka herhangi bir web sitesinde yayımlanmamış olan ürünlerini e-posta yoluyla iletebilirler.Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.e-posta: sombahar.com@gmail.com Sombahar (Tüm Yazıları) Çocuk Olalım / Aylanur […]