Türk Mimarları

Ahmet Refik Altınay ‘Türk Mimarları’ adlı yapıtında bir yandan mimarlarımızı tanıtırken, bir yandan da dönemin İstanbul’una ilişkin bilgiler veriyor. Burada yazarın Mimar Sinan’a ayrı bir önem verdiğini özellikle belirtmek gerekiyor.

Mimar Sinan

‘Türk Mimarları’nı birer birer tanıtan hatta onlarla ilgili kimi belgeleri de sunan yazar Mimar Sinan’a ayrı bir önem verdiği dikkati çekiyor.

Mimar Sinan’ı çocuk yıllarından başlayarak tanıtıyor. İlerleyen bölümlerde Mimar Sinan’la ilgili belgeleri okurla paylaşıyor.
“Her sanat adamının bütün eserleri içinde kendinin de beğendiği bir eseri vardır. Bütün mimari üstatları Sinan’ın şahaseri olmak üzere, Süleymaniye’yi tanıyorlar ve Bizans ufkunun şeklini değiştiren bu büyük abide önünde hürmetle eğiliyorlar. Fakat Sinan, kendi şaheserini Sai’ye yazdırdığı anılarında, yaptığı bütün binalar arasında kıymetsiz bir olay gibi bahsediyor. Onun, kendince bütün sanatını gösteren bir eseri var, Edirne’de II. Selim Camii… “(s.12)

Mimarlar ve İstanbul

Ahmet Refik Altınay ‘Türk Mimarları’ adlı yapıtında mimarların yaşam, eser ve onlar hakkındaki belgelerde İstanbul’a ilişkin değerli bilgiler veriyor.
İstanbul’un su sorunuyla ilgili verdiği bilgiler de oldukça ilginç. Kağıthane sularını “bilimsel mühendislik” yoluyla İstanbul’a getirenin Mimar Sinan olduğunu yazıyor, Ahmet Refik. Sinan İstanbul’a suyu öyle sanıldığı kadar kolay getirmiyor. Çünkü Sinan’ın İstanbul’a su getirmek kararlılığı karşısında muhalefet edenler de çıkıyor. Yazar İstanbul’a su getirilmesini istemeyenlerin gerekçesini onların ağzından şöyle veriyor:
““Halbuki İstanbul’a su getirilmesine karşısında duranlar da vardı. Bunlardan biri, sadrazam Rüstem Paşa idi. Rüstem Paşa Kanuni’ye şu sözleri söylemişti:”Nüfus yoğunluğuna sebep olup, bu şehre et, ekmek ve diğer yiyecek ve içeceklerin yetiştirilmesinin, muzaffer askerlerin hayatlarına daha fazla sıkıntı düşeceği bildirilmiştir…”

Ahmet Refik Altınay ‘Türk Mimarları’ adlı yapıtında mimarlarımızla ilgili bilgilerin yanında İstanbul’a değinkimi bilgilere de erişebiliyoruz.

Mustafa ASLAN

Ahmet Refik Altınay ‘Türk Mimarları, I.Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2013

İlk sürüm: 5 Tem 2013, 13:45
Kaynak: Türk Mimarları

Sombahar

Next Post

Mor Rüya Barı

Paz Mar 22 , 2020
Engin Turgut 1957 İstanbul doğumludur. Üsküdar Akşam Lisesi’nden mezun olan Turgut, Tezgâhtarlık, gümrük komisyonculuğu gibi değişik işlerde çalıştı. Bir süre dergicilik ve düzeltmenlik yaptı. Şiir ve düz yazılarının yanı sıra resim çalışmalarına da devam etti. Şiir ve eleştiri yazıları Varlık, Uç, E, No, Cumhuriyet Kitap, Le Poète Travaille gibi dergiler […]
Mor Rüya Barı