TURUNÇ’TA ESKİŞEHİR GÜNLERİ

1

Eskişehir kültür ve sanat elçileri; Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Marmaris Turunç Belediyesi ve Toplum Hizmetleri Vakfı’nın (TOVAK) işbirliği ile Eskişehir Sivil Toplum Örgütlerinin Marmaris’in Turunç beldesinde 19-23 Eylül 2011 günleri arasında düzenlediği “Kültür Etkinliği”nde Eskişehir kültürünü yaşattılar ve paylaştılar.

Sanat Yönetmeni, Eğitimci, Ressam, Şair, Fotoğraf Sanatçısı, Lületaşı Tasarımcısı, söz ve saz ustası 26 sanatçı ve araştırmacının katıldığı etkinlikte müzik dinletileri ile Eskişehir kültür öğelerinin sözlü ve görsel sunumları yapıldı.

“Frigya Fotoğraf Sergisi” nin açılışının da yapıldığı etkinlikte Eskişehir’in tarih, kültür, sanat ve medeniyet şehri olduğu bir kez daha vurgulandı.

Etkinlik 19 Eylül 2011 günü akşam TOVAK Akademi Marmaris’de Eskişehir türkülerinden ve halk danslarından örneklerin sunulduğu müzik dinletisi ile Eskişehir Şairler Derneği üyelerinin şiir yorumlarıyla başladı.

Etkinliğin ikinci günü Turunç Marina’da açık hava “Frigya Fotoğraf Sergisi” açıldı. Açılışa Turunç Belediye Başkanı ve TOVAK Başkanının da bulunduğu sanatçı ve sanatseverler katıldı. Eskişehir Turizm ve Tanıtma Derneğinin hazırladığı sergide ayrıca bira, beyaz şarap ve bal karışımından yapıldığı bilimsel araştırmalarla ortaya çıkarılan Frigya İçkisi davetlilere ikram edildi. Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan Frigya kadın kıyafetleri Eskişehir’li bayan sanatçılar tarafından küçük bir defile ile sunuldu.  Aynı günün akşamında da Turunç Marina’da kurulan sahnede Eskişehir halk müziğinden, danslarından örnekler yine Eskişehir’li sanatçılar tarafından yöresel kadın kıyafetleri eşliğinde görücüye çıktı. Turunçluların, tatil için bulunan yerli ve yabancıların yoğun ilgi gösterdiği programda Eskişehir’li sanatçıların “Gayfeciler” türküsünü izleyicileri öğretmesi ve birlikte söylenmesi proğrama ayrı bir renk kattı.

Etkinliğin üçüncü günü akşamı Akademi Marmaris’te Ergün VEREN tarafından “Eskişehir’de Çıngıl Pratiği” başlıklı sunum; Eskişehir Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa TEKELİ tarafından da “Frigya ve Özgürlük Başlığı” isimli projeksiyon gösterimi sunuldu.

Dördüncü gününde ise akşam yine Akademi Marmaris’te Ergün VEREN tarafından “Eskişehir’de Hamam Kültürü” başlıklı sunum ; Mustafa TEKELİ tarafından da “Mustafa KEMAL’i Düşünüyorum” isimli kısa film gösterimi sunuldu.

Etkinliklerden arta kalan zamanlarda yöre halkıyla birlikte zaman geçiren sanatçılar bilgi alışverişinde de bulundular. Deniz, doğa ve tarihi yerleri gezme fırsatı bulan sanatçılar beşinci gün katıldıkları tekne turundan sonra akşam Akademi Marmaris’de Turunç Kadın Platformu üyeleri ile birlikte yöresel kıyafetlerle “Kıyafet Balosu” eşliğinde bir de kabera oyununu sahnelediler.

19 Eylül 2011 sabahı güneşin doğuşuna Turunç’da tanık olan sanatçılar, 24 Eylül 2011 Cumartesi günü öğle saatlerinde Turunç’tan güzel anılar la ayrılarak Eskişehir’e döndüler.

Sombahar

One thought on “TURUNÇ’TA ESKİŞEHİR GÜNLERİ

  1. Antik Midas kokteyli;beyaz şarap,bira SÜT değil…
    bira beyaz şarap ve BAL olacaktır..sanırım muhabirin yanlış bir not alması sonucu oluşmuş bu hata…

Comments are closed.

Next Post

Çocukluğumun Öyküsü

Çar Eyl 28 , 2011
Çocukluğumun Öyküsü Aysu Erinç’in pek az insanda rastlayabileceğimiz anılar toplamının adı. Anı yazmak biz de pek yaygın olmasa da ara sıra da olsa Aysu Erinç gibileri çıkıyor. Çocukluğumun Öyküsü’nün ilginç bir roman tadında bir anı kitabı olduğunu söylemem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yapıt birkaç ülkede ve dünyanın en kritik günlerinin yaşandığı […]
ÇOCUKLUĞUMUN ÖYKÜSÜ