Uluslararası İstanbul Film Festivali Programı

Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu yıl 30 yaşında.  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger ve festival direktörü Azize Tan’ın katılımıyla açıklanan programa göre festival 2-17 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Festivalin 21 bölümünde toplam 230 film gösterilecek. Geçtiğimiz yıl 150 bin seyirciyle buluşan etkinlik, ulusal ve uluslararası Altın Lale yarışmasının yanı sıra dünya sinemasından gün yüzü görmemiş filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. Festivali bir ‘okul’a benzeten İKSV’nin yönetim kurulu başkanı Bülent Eczacıbaşı haklı: “1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında başlayan bu şenlik, bir kuşak sinemacının ve izleyicinin yetişmesine büyük katkıda bulundu… Yıllar yılı hiç sıkılmadan gittiğimiz iki haftalık bir okul gibi, bize yaşamın ve sinema sanatının eşsiz yönlerini öğretti; sunduğu farklı bakışlarla kendi maceramızı şekillendirmemize yardımcı oldu.”

1 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak olan İstanbul Film Festivali’nin biletleri 19 Mart’ta satışa çıkacak. Tam 12, indirimli 8, Akbank Galaları 15 TL olarak belirlenen bilet fiyatlarında hafta içi gündüz seansları 4 TL olacak. Cumartesi akşamları saat 24.00’te ise ‘Geceyarısı Sineması’ adlı bölümde Kıyamet Gecesi, Issız Ev, Koğuş, Çığlık 4 filmleri sinemaseverleri bekliyor. Emek’in ikinci kez yokluğunda festivalin mekânları Beyoğlu, Atlas, Beyoğlu AFM Fitaş, Nişantaşı City Life (City’s), Pera Müzesi ve Kadıköy Rexx olacak.

Festival programından
Nisan ayının ilk iki haftasında ajandalardaki boşlukları şimdiden dolduracak olan festivalin programından öne çıkan başlıklar şöyle:

Yusuf Kurçenli, Ertunç Şenkay, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın yanı sıra ‘sinemanın filozofu’ Béla Tarr da ‘Sinema Onur Ödülleri’ni festivalin 1 Nisan’daki açılış töreninde alacak. Kurçenli’nin ‘Karartma Geceleri’ ile Zeki-Metin’in başrollerde yer aldığı ‘Güle Güle’ de festival kapsamında gösterilecek. Ayrıca Béla Tarr’ın Berlinale’de jüri özel ödülünü alan filmi ‘Torino Atı’ da sinemaseverlerle buluşacak.

‘Film Gibi 30 Yıl’ adlı özel bölümde aralarında Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, Mahmut Fazıl Coşkun, Pelin Esmer ve Seyfi Teoman’ın da olduğu 19 yönetmenin festivalde keşfettiği filmler ve yönetmenlerden seçkiler yaptığı 19 film gösterilecek. Liste, Bergman’dan Fellini’ye, Antonioni’den Imamura’ya, Jarmusch’tan Szabo’ya kadar uzanıyor. Derviş Zaim’in seçimiyle ‘Shoah’ filmi listede yer alan yönetmen Claude Lanzmann, özel bir söyleşi için 10 Nisan Pazar günü saat 14.00’te Salon’da olacak.

Altın Lale’nin uluslararası bölümünde 12 film yarışacak. İkinci hafta seyircinin karşısına çıkacak yarışma filmlerini değerlendirecek jürinin başkanı Claire Denis. Japon yazar Haruki Murakami’nin ‘İmkânsızın Şarkısı’ (Norwegian Wood) filminin de bulunduğu yarışmada Berlinale’de yarışan ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ Türkiye’yi temsil edecek.

Ulusal yarışmada Altın Lale’nin yanı sıra Kültür Bakanlığı’nın vereceği 150 bin TL’lik ödülü almak için 14 film yarışacak. Reha Erdem’in başkanlığındaki jüri Zefir, Press, Saç gibi Antalya’da da yarışan bazı filmlerin yanı sıra Oğul, Görünmeyen, Çınar Ağacı, Kırık Midyeler gibi yeni filmleri de değerlendirmeye alacak.

Akbank Galaları’nda ise gün yüzü görmemiş 10 film sinemaseverlerle buluşacak. Geçtiğimiz ay yabancı film Oscar’ını alan Danimarka yapımı ‘Daha İyi Bir Dünyada’, Keira Knightley ve Carey Mulligan’ı buluşturan ‘Beni Asla Bırakma’, ünlü yönetmen Mike Leigh’in son filmi ‘Ömrümüzden Bir Sene’yi yazsak sinemaseverleri heyecanlandırmaya yeter herhalde.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin ’30 yıllık okul’da keşfettiği yönetmenlerin filmleri de ‘Bir Zamanlar Festivalde: SİYAD’ın Keşifleri’ bölümünde gösterilecek. 10 yönetmenin olduğu listede Wong Kar-Wai, Tsai Ming Liang, Carlos Reygadas gibi filmleri her yerde bulunamayacak yönetmenlerin olduğunu hatırlatalım.

Festivalin yabancı konuklarından bazıları: Béla Tarr, Claude Lanzmann, Tran Anh Hung, Lech Majewski…

İstanbul 2010 projesi olan ‘Unutma Beni İstanbul’ da ilk kez festivalde seyirciyle buluşacak.

Gösterim saatleri yine aynı: 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Öğrenciler bu yıl ‘PasoFilm’ kartı ile avantajlı fiyatlardan film izleyebilecek.

Sombahar

Next Post

BİR AVUÇ DENİZ

Cum Mar 11 , 2011
Avuç Deniz Konusu Bir Avuç Deniz, Deniz isimli bir kızın; Deniz’e aşık Mert’in; Mert’e aşık Deniz ve Dilek’in; belki de hepsinden önemlisi, oğlu Mert’e aşık Rana Hanım’ın hikayesi. Bir avuç aldığımız deniz, gerçekten deniz midir? Tutkularımızın sınırı nerede? Hayatın Dümdüz Giden bir Rotamı, sevgin için ne kadar ileri gidebilirsin, Deniz […]