Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Bu yıl 30. su düzenlenecek ve ismi değişerek uluslarası özellik kazanan, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak

Fuarın,  TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Beylikdüzü’nde gerçekleşeceği belirtildi. 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın ayrıntıları , Taxim Hill Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile anlatıldı. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu söze ‘bir güzel haberle’ başladı: “İstanbul Kitap Fuarı, ‘uluslararası’ sözcüğünü kullanma hak ve yetkisini resmen kazandı. Bundan sonra dünya fuar takvimlerindeki yerimizi layıkıyla alacağız.” diye konuştu.

Verilen bilghiye göre, fuarın   bu yılki onur konuğu Mısırlı.   Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal; Mısır’ın onur konuğu olmasını uluslararası ilişkiler bakımından çok önemli bulduğunu belirterek: “Arap dili ve edebiyatı dendiğinde dünyada sayılan iki ülkeden biri Mısır. Fuarın bu girişimi iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi adına atılmış önemli bir adım.” diye konuştu.

Mısır edebiyatı ve sinemasını temsilen bu yıl,  30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarına 5 yazar katılacak. Türkçede özellikle Yakupyan Apartmanı kitabıyla çok sayıda okura ulaşan Alâ Al Asvani, Necib Mahfuz’un manevi oğlu olarak nitelendirdiği Gamal Gitani, İbrahim Aslan, Mısır Yazarlar Birliği Başkanı Muhammed Salmawy ve Yusuf Ziedan. Yazarlar, Mısır edebiyatı üzerine söyleşilere katılıp kitaplarını imzalayacaklar. Ayrıca Mısır edebiyatının değerli ismi Necib Mahfuz, 100. doğum yılı vesilesiyle kapsamlı bir etkinlikle anılacak. Mısır etkinlikleri arasında Mısır edebiyatından sinemaya uyarlanan filmlerin gösterimleri de söz konusu. Bunlar; Arazi, Bir Başlangıç ve Bir Bitiş, Bana Bir Hikâye Anlat, Al Kitkat ve Yakupyan Apartmanı.

Sombahar