Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?

5

yoksa hayat gençken daha mı zor?İpek Ongun’un “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı gençlik romanı Artemis Yayınları arasında okurla buluştu. Ongun, yapıtında bir lisede yaşanılanları anlatıyor.

Eğitim
İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı yapıtında eğitimle ilgili birçok konuya yer veriyor. Öğretmen sorunlarından, eğitimde özelleştirmeye, öğrenci öğretmen ilişkilerine kadar birçok konuya değiniliyor.Özle ve devlet okurları arasındaki farkı olanakları açısından veriyor. Eğer istenirse devlet okullarında da çok başarılı çalışmalar yapılacağını olaylar ve kahramanlar üzerinden veriyor.

Öğretmenlerin dünden bugüne değişen ücretleri değerlendiriyor, kahramanlarımız. Ancak öğretmenlerin aldığı maaş da belirgin bir artış olmasa, tersine öğretmenler fakirleşse bile bu mesleğe ve öğreticilerine olan sevgilerinde bir değişme olmadığını görüyoruz, İpek Ongun’un yapıtında.

Gençlik

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı romanında lisedeki gençleri aileleri ve ilişkileriyle birlikte inceliyor. Kuşak çatışmasını başarılı bir şekilde veriyor yazar. annenin baba-oğul arasında nasıl ‘tampon’ görevi gördüğünü de başarılı bir şekilde Cengiz ve ailesi ile ilgili bölümlerde veriyor. Gençler arasındaki dostluk ve dayanışma duygularını yerli yerinde olayların akışına uygun olarak sunuyor, yazar.

“Arkadaşımı o adamların elinden kurtarmak için diğer arkadaşlarıma başvurdu ve hep birlikte oraya gittik.Yani demem o ki, arkadaşlarımın suçu yok bu işte amirim.Ben istedim, onlar da bana yardımcı olmak için geldiler.” (s. 297)

Mersin

“Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı romanda uzam olarak Mersin seçiliyor. Rahat ve yaşanılabilir bir kentle “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı yapıtta karşılaşıyoruz. Yazar, bu yapıtta, Mersin’i birçok açıdan veriyor. Tarihi ve kültürel yapısını ansiklopedik bilgi durumuna düşürmeden roman çerçevesinde sunuluyor, okura.

İpek Ongun, Mersin’in tarihi ve kültürel yapısını kentin farklı kültürleri barış içinde yüzyıllardır yaşattığını anlatıyor. Buradan da hareketle Antakya yöresinde de çok kültürlülük ve kardeşliğin süregeldiğini belirtiyor.

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?” adlı yapıtında farklı kültürlerin kardeşçe yaşadığı Mersin’de öğrenci – öğretmen, anne baba ve çocuk ilişkilerinin yanı sıra gençler arasındaki dostluk, arkadaşlık, sevgi, aşk ve dayanışma duygularına yer veriyor. Aileler ve gençlere önerilir.

MUSTAFA ASLAN

—————————

İpek Ongun, “Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?
I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Ocak-2013

Sombahar

5 thoughts on “Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?

  1. kocaman kız oldum hala ipek ongun okuyorum! 🙂 kitaplarını açıp tekrar okuduğum, okumaya doyamadığım başka bir deyişle kitabı okurken kendimi bulduğum tek yazar. ve bu kitabı da her zaman ki gibi elinden bıraktırmıyor, mükemmel! 🙂

  2. ben ipek ongunun kitaplarını çok seviyorum. okurken kendimi bulduğum, her kelimesiyle beni anlatan bir yazar bu kitabıda çok güzel. ilk basımında hemen aldım. gerçekten çok güzel. 🙂 🙂

  3. Yoksa hayat gençken daha mı zor?
    Bu günlerde çok zor evet. Gençliğin her tarafı kuşatılmış. Otoritenin medyası dinliyor, facebook dinleniyor, Twitter dinleniyor. Ne zaman yatacaksın? Ne içeceksin? Kaç çocuğun olacak? Hepsine karışan bir Otorite iktidarı var. Üstelik bu otoritenin bir sürü iftira, yalan ve kirli propoganda yapan medyası var.

  4. Başta bu kitabi yazan İpek hanıma çok teşekkür ederim.Bizi böyle sürükleyici bir gençlik kitabı yazdığı için. Kitabı üç gün için de bitirdim.O kadar etkileyici bir kitap ki adeta kitaba öyle bir bağlandım ki insanın okumayı bırakası gelmiyor.Bana ve diğer okurlara böyle güzel bir kitap sunduğu için İpek hanıma tekrar teşekkür eder ve bu kitabın devamını yazmasını dilerim.

  5. Bencede çok süper ama bazen okuyamıyorum özetleri olsa daha iyi olurdu.

Comments are closed.

Next Post

Neylersin

Cum Şub 8 , 2013
Ahmet Telli’nin düz yazılarından oluşan ‘Neylersin’ adlı yapıtı Everest yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Paul Eluard’ın bir şiirinin dizesinden esinlenerek ‘Neylersin’ adı verilen kitapta Ahmet Telli’nin edebiyat ve toplumsal yaşama ilişkin yazıları yer alıyor. Günler Ahmet Telli’nin yazıları arasında kimi günlere ilişkin olanlarla da karşılaşıyoruz. Telli 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar […]
Neylersin Kitap Kapağı