YOLCULUKLAR ÜZERİNE

Kitap tanıtım yazılarımızı sürdürüyoruz. Yazarımız Mustafa ASLAN bu kez, dünyanın ünlü yazarlarından Stefan Zweig’ın Yolculuklar Üzerine adlı yapıtını tanıtıyor.

Stefan Zweig’ı roman ve öyküleriyle tanırız daha çok. Ama bu kez 1904’ten başlayarak Birinci ve İkinci Paylaşım Savaşı yıllarını da içeren bir zaman dilimindeki gezi yazılarını okurla Everest Yayınları tarafından buluşturuldu. Ahmet Arpad’ın dilimize kazandırdığı yapıtta dünyanın değişik ülkelerindeki değişik kentleri konuk ediyor, kitabının sayfaları arasına Zweig.

Tarih ve din

Zweig’in gezdiği yerlerle ilgili verdiği önemli bilgiler arasında tarih ve din konuları ön sıralarda yer alıyor. Olabildiğince eskilere iniliyor tarihin geçmişiyle ilgili olarak. Öte yandan dini yapısıyla ilgili bilgileri de yerli yerine oturtmayı unutmuyor.

“…Katedralin dev kapılarında da duruyor onlar, melekler ve patrikler, her şeyi korumak isteyen nöbetçiler örneği. Kulelerin tepesinde suratları andıran kocaman ağızları açık oluk uçları.” (s.195)

Edebiyat ve sanat

Stefan Zweig gezip gördüğü yerlere ilişkin edebi bilgiler veriyor. Kimi zaman yapıt, kimi zaman yazar kimi zaman da hem yazar hem de yapıtı birlikte sunuyor okura. Örneğin Sevilla’ya gittiğinde Don Kişot’tan Sevile Berberi’ne kadar uzanan alanda bir yazınsal gezinti yaptığını kısaca söylesek yerinde olur sanıyorum.

Hümanizm döneminde değerli elyazmalarının yaratıldığı, şahane baskıların yapılmış olduğu kentte şimdi La fiera del libro adı altında uluslar arası bir kitap fuarı açıldı.” (s.259)

Savaş ve kitle psikolojisi

Savaş ve kitlelerle ilgili yazdıklarını belki yadırgayacaksınız Zweig’ın. İnsan da bile bile, güle oynaya II. Paylaşım Savaşı’na gider mi diyebilirsiniz.

I ve II:paylaşım Savaşı’nı yaşayanlardan birsidir, Zweig. II: Paylaşım Savaşı’nın kararı alındığı günü “Savaşta Bahçeler” adlı yazısında o güne kadar savaşı kitaplardan tanıyan Viyana halkının durumunu çok güzel anlatıyor. Savaşa gitmek için kuyruğa giren gençlere ne demeli?

“.. Bu büyük macerayı kaçırmamak için cepheye gitmek isteyen gençler resmi dairelerin kapısında kuyruğa girmişti. Ve her şeyden önemlisi, kentte her insan konuşma gereksinimi duymuştu.

Stefan Zweig’ın ‘Yolculuklar Üzerine’ adlı yapıtı sadece yolculuk yazıları değil, bir gezginin gördükleri yerleri övmek/ya da yermekten öteye geçmeyen. Zweig’ın güçlü bakış açısı okura dünü görüp bugünü daha iyi anlama yarını ise ….

Okunması gereken bir yapıt, bilinen gezi kitaplarının kalıplarının dışında, ‘Yolculuklar Üzerine’ adlı yapıtı Zweig’ın.

 

Mustafa ASLAN

* Stefan Zweig, Yolculuklar Üzerine, I. Basım:Everest yayınları, İstanbul, Kasım-2011

Sombahar

Next Post

SENFONİ HAKKINDA...

Paz Ara 4 , 2011
Senfoni (Yun. symphonía), genellikle orkestralar için bestelenmiş uzun müzik yapıtıdır. “Senfoni” belirli bir biçimi ifade etmez. Her ne kadar çoğu senfoni, ilki sonat biçiminde olan dört bölümden oluşan titremsel (tonal) çalışmalardan olsa ve müzik kuramcıları sıklıkla “klasik” senfoninin yapısını böyle tanımlasa da, bu biçimin klasik ustaları kabul edilen Joseph Haydn, […]